| ChiftelutaCrocanta2 a întrebat:

Am o problema si o intrebare :
Din greșeală, mă spălam pe dinți, și am înghițit niște pastă de dinți.Am citit pe internet și cică e toxică.Ce mi se poate întâmpla? Tin să menționez că nu am făcut-o ca să am febră

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu patesti nimic. Eu aveam mania cand eram studenta sa mananc cand si cand cate putin pasta de dinti laughing, imi placea gustul ei. Si n-am murit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La 42 de grade, proteinele din tine se coagulează ca un albuș de ou pus la prăjit.
Așa că corpul se va lupta enorm să nu faci febră rapid.
Un pic de pastă de dinți e așa calculată să nu pățești mare lucru dacă o înghiți din greșeală.

| doctorandus a răspuns:

Lol, daca se murea din pasta de dinti ar fi in fiecare zi la Jurnal stiri: Cutarica a murit cand se spala pe dinti...

| Ineys a răspuns:

Priveste partea a buna, poate faci febra de la pasta de dinti si nu dai coltu. Win-win.

| WhiteLife a răspuns:

Pasta de dinți nu e toxică daca înghiți puțin, pentru că dacă stai sa te gândești, chiar dacă îți clătești gura, tot mai rămâne puțin (rămâne și gustul respectiv) și înghiți. Conține componente toxice în cantități mari, cum e fluorul.

| ChiftelutaCrocanta2 explică (pentru WhiteLife):

Deci dacă ai trage 3 guri de pasta de dinti nu mori?

| WhiteLife a răspuns (pentru ChiftelutaCrocanta2):

Nu sunt în măsură să te asigur nici de una nici de cealaltă. Dar daca te gândești la astfel de lucruri îți recomand să găsești ceva mai folositor de făcut. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pățești nimic. E făcută ca să o bagi în gură, deci nu are cum să fie toxică, pentru că probabil s-au gândit cei care au făcut pasta de dinți că se poate în întâmpla s-o înghiți accidental.

| bmerry a răspuns:

Dacă pasta de dinti era toxica, nu se mai comercializa. Categoric nu este comestibila in sensul in care sa fie folosită ca aliment, întrucât conține anumiți compuși care in cantități mari pot fi fatali, ca fluorul. Altfel nu trebuie sa îți faci griji.
Cât despre febra, nu cred ca exista o modalitate de a o face fortat, și nici nu găsesc vreun motiv logic pentru care ți-ai dori asta. Dacă vrei sa chiulești de la scoala poți inventa alte chestii, cum ar fi vomitatul sau altceva. Cu atat mai mult cu cât este o perioada critica cu gripa, nu cred ca îți doresti sa fi bolnav acum.

| PașaHassano a răspuns:

Stiu ca toti cei cate trageau creta pe nas faceau febra
Da, eu am inghitit apa de gura cu 47% alcool, am murit