| dorinaugustin a întrebat:

Am o ruda care este bolnava de schizofrenie paranoida, dar nu asta ar fi problema... din pacate are si circumstante agravate de boala bauturii! Va intreb ce ar putea sa ia, medicament ceva la indemana, stiu eu. ceva care sa il faca sa vomite bautura pe care o bea, ca de vindecare ...mai slabe sperante!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andrei88u a răspuns:

Nu are rost sa i dai ceva sa vomite. Mai bine i ai da antispishotice ( haloperidol, ziprasidona, risperidona ) si s ar mai linisti. In acest mod a ti putea vorbi cu el sa lase bautura sau sa il internati intr un centru de dezintoxicare.

2 răspunsuri:
| andrei88u a răspuns:

Da, trebuie mers la psihiatru pentru ca numai el poate sa prescrie astfel de medicamente.

| MihaelaDart a răspuns:

Numai un medic poate sa prescrie un astfel de medicament.