| Hurin a întrebat:

Am o senzatie ca ma strange ceva de cap, fara durere sau ceva. Presiune in cap i-as zice. Cand am facut RMN nu a iesit nimic aiurea. A inceput dupa un atac grav de panica in trecut. Pe langa asta am deviatie de sept si probleme la sinurusi si poate d-aia? Doctorii ori nu stiu, ori sunt prosti ori nu vor sa zica ce e...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ei sunt buni dar problema este in mintea ta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sunt prosti doctorii noroc ca esti tu desteptlaughing De la sinusuri ai dureri de cap ai sinuzită trebuie sa te vada un medic ORL sa i ti dea tratament

| Hurin explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am dureri de cap de la sinusuri, doar presiune in jurul craniului. ORL a zis sa fac operatie cu laser sa indrepte deviatia de sept. Dar problema cu stransoarea e inainte sa capat deviatia asa ca...

| Purec a răspuns:

Daca nu a iesit nimic la RMN, totul este in regula, nu ai o boala sau ceva asemanator, nu esti in pericol si poti sta linistit din punctul acesta de vedere.
Daca a inceput dupa un atac de panica, sunt sigur 100% ca tot ceva asemanator unui atac de panica ar trebui sa fie. Te poate ajuta un psihoterapeut dar in general de tine depinde sa treci peste problema.

se intampla des? cam cat dureaza un episod de genul? Incearca in momentul acelasi sa te linistesti, sa iti impui in minte ca nu ai nimic, este foarte probabil sa dispara senzatia.

Urmareste si momentele in care apare senzatia aceea, vezi daca e legata de anumite lucruri.

| Hurin explică (pentru Purec):

Apare dimineata la trezire si persista cateva ore cel putin. Abia dupa pranz nu prea se mai simte deloc. Seara parca nici nu exista.

| Purec a răspuns (pentru Hurin):

In mod cert nu este o afectiune medicala grava sau ceva asemanator atunci. Totul depinde de tine, tu poti controla asta. Am patit si eu acum ceva timp, ceva asemanator, doar ca "simptomele" erau diferite. Am fost pe la o gramada de medici si degeaba. In momentul in care am fost convins ca nu am nimic si m-am concentrat sa imi impun ca nu am nimic, totul a disparut

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nci medicii nu le știu pe toate. Nici noi, cei de pe TPU.

| Hurin explică (pentru sadrian46):

Poate aveai vreo idee care ar merge la mine.

Nici nu ma astept sa stie cineva, de la TPU pana la doctori.

| sadrian46 a răspuns (pentru Hurin):

Am mai multe idei.
1. Ce vârstă ai?
2. Din cine este compusă familia în care locuiești acum?
3. Ești dispus să faci o schimbare radicală de stil de viață ca să te vindeci? Că altfel vorbim discuții de cabană, seara la un pahar de ceai, după o plimbare de o zi la aer curat.

| Hurin explică (pentru sadrian46):

Nu stiu de unde sa incep cu schimbarea. Daca ai vreo idee, sunt aici

| sadrian46 a răspuns (pentru Hurin):

Ești în stare să cumperi online o carte?

| Hurin explică (pentru sadrian46):

Ce carte?

| sadrian46 a răspuns (pentru Hurin):

Cum să nu mori de Michael Greger. O găsești pe Emag.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Cred ca e anxietate, sau somatizare, un răspuns la niște conflicte de a le tale interne, sau tragedii externe.
Este un conflict la nivel inconștient nerezolvat, conflictul produce emoții dureroase, iar tu probabil îl negi, îl refulezi, și îl convertești într-un simptom.

| Hurin explică (pentru IhNomUhNitPARIS):

Cum se poate scapa de el? Un eveniment din trecut m-a lasat "emotionally crippled" pentru ani si toate astea s-au acumulat in timp si nu mai stiu cum sa scap de ele.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru Hurin):

E foarte greu, ma depășește acest lucru chiar și pe mine, e bine înrădăcinat, s-o cristalizat încă din copilărie, e ceva mai profund și complex, doar un psihoterapeut te poate ajuta.
Dacă ai de mult aceasta problema e mai greu de tratat.
Evita stresul, certurile, proiectile mintale din trecut, din memorie în imaginație.
Ia o pauza, mergi undeva și relaxează-te, ai nevoie de o recreere puțin mai lunga.
Schimba alimentația, renunță la sucuri acidulate, mâncare junk food, și consuma alimente bogate în probiotice.

| Hurin explică:

A destul de stresanta treaba incat imi afecteaza concentrarea. Ce dracu sa mai fac crying?