| John321 a întrebat:

Am o umflatura in spatele testiculului stâng, umflatura este moale și pare că e prinsa de sus(abdomen) cred că am hernie.Is și balonat mai tot timpul.Ce pot avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Omule, cred ca ai pus de 20 de ori intrebarea asta. Este o pierdere de timp, pentru ca nimeni de aici nu-ti poate oferi consultatii medicale online.

Daca vrei sa rezolvi problema, mergi la un consult medical, asa cum este normal.

Daca vrei doar sa ne povestesti despre testiculul tau inflamat, nu cred ca e nimeni dornic sa te asculte.

| John321 explică (pentru johnnny123):

Eu as zice daca nu îți convine ceva sa treci de întrebările mele.

| johnnny123 a răspuns (pentru John321):

Ok, atunci stai cu testiculul inflamat pana cand te va vindeca cineva miraculos prin intermediul internetului. Sau, mai probabil, pana cand ti se usuca si cade.

Mult succes!

| John321 explică (pentru johnnny123):

Eu as zice sa nu vii la mine sa îmi zici sa îmi cada testiculul.Eu pun întrebare de cate ori vreau și îmi răspund oamenii care sunt oameni.

| John321 explică (pentru johnnny123):

Nu cred că ai vrea sa fii și tu în situația mea

| johnnny123 a răspuns (pentru John321):

Iar daca tu ai fi fost om rational, ai fi inteles ca "du-te la un doctor" este SINGURUL sfat responsabil pe care ti-l poate da cineva.

Chiar si un doctor specialist ti-ar spune acelasi lucru, pentru ca nici macar un doctor specialist nu-ti poate oferi un raspuns online fara sa te consulte fizic.

Dar daca preferi sa mai pui de inca 50 de ori intrebarea aici si sa nu rezolvi nimic, spor la treaba!

| John321 explică (pentru johnnny123):

Eu pun aceste întrebări să știu cam ce as putea avea.

| johnnny123 a răspuns (pentru John321):

Iar eu incerc sa-ti explic ca pui aceste intrebari DEGEABA.

Chiar daca printre utilizatori ar fi doctori, si ei ti-ar raspunde acelasi lucru: "Mergi la consult, pentru ca altfel nu se poate pune un diagnostic".

Acum ai priceput, sau trebuie sa-ti fac un desen?

| badpanda a răspuns:

Foarte probabil ai varicocel.
Este afectata in general partea stanga.
Operatia dureaza 20 de minute si te externeaza a doua zi.

| John321 explică (pentru badpanda):

Ați avut și dumneavoastră aceleași simptome ca ale mele?

| badpanda a răspuns (pentru John321):

Da si m-am operat.
Eram clasa a 8-a.

| RalucaRalu2 a răspuns:

Bună!
În primul rând, nu te panica! În al doilea rând, (desi sunt convinsă că majoritatea iti spun acest lucru) o sa iti recomand să mergi la un medic, deoarece noi iti putem oferi doar păreri, care de cele mai multe ori nu sunt cele corecte. In schimb medicul va analiza și va pune un diagnostic și tratament corespunzător. O problemă amânată poate deveni poate mai gravă daca e tratată cu intarziere. Mult curaj, nu trebuie să îți fie teama!

| John321 explică (pentru RalucaRalu2):

Mie îmi este teamă că este pandemie.

| RalucaRalu2 a răspuns (pentru John321):

Mergi la medicul de familie pentru o trimitere la medicul specialist ( un medic chirurg te poate diagnostica, în urma unui examen clinic sau ecografie de părți moi, etc) sau fă-ți o programare la privat. In situatia in care esti diagnosticat cu hernie (repet, doar medicul diagnosticheaza, nu noi), sigur ca vei putea reveni la o viata normală dupa tratament, inclusiv dupa operatie.
Deci, repet: mergi cu incredere la medic, nu e absolut nicio jenă, poate chiar nu e nimic grav, poate e o simplă inflamatie, dar mergi la medic și fi sigur ca nu e ceva mai grav. Hernia nu implica neparat și operatie, de aceea e atât de important să te vadă un medic, poate este ceva ce poate fi ținut sub observație. Cred ca nu are rost sa stai îngrijorat în permanență. Nu e mai simplu sa te duci și să vezi ce ai?

| John321 explică:

Daca am hernie mai pot ridica obiecte grele în viața?