| qieiqpalz a întrebat:

Am observat ca oricat ma spal pe dinti nu se mai inalbesc..nu stiu ce am mancat dar sunt galbeni. In ultimul timp ma tot spal si nimic, acum am inceput sa ma spal cu colgate total original, sper sa fie mai ok.Ce ziceti ar trebui altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca compozitia dintelui este deja galbena, atunci chiar nu ai cum sa-i albesti.

| qieiqpalz explică (pentru Violleta2022):

Nu e adica eu am dintii nu chiar alb curat dar il pot nuni alb in niciun caz galben ..bine aveam pana sa se intample asta

| Andreeush a răspuns:

Incearca cu lamaie, freaca lamaie de dinti, poti incerca dupa un timp sa te speli si cu bicarbonat.

| FlorentinaLuca a răspuns:

Culoarea naturala a dintelui poate varia de la gri la galben. Eu folosesc de ani de zile o pasta de dinti 100% naturala de la Glister si desi mananc multe dulciuri si beau cafea ma duc la dentist foarte rar. Mai folosesc apa de gura si ata dentară, spray de gura pentru reimprospatarea repiratiei pentru ca mestecatul gumei afecteaza dintii si aciditatea stomacului. Am avut o perioada in care am vrut sa imi albesc dintii, prima oara am vrut cu plasturi, dar stiam ca e dureros, am zis sa incerc cu Colgate Max white, tratament pentru albire. Il foloseam doar noaptea a avut efect aproape imediat. Dimineata ma spalam cu pasta normala, noaptea cu tratamentul apoi iar cu pasta normala pentru ca tratamentul nu are si efect de protejare. Am avut rezultate spectaculoase dupa primele 4 zile, dar dupa 1 saptamana au inceput durerile, dupa 2 saptamani m-am lasat desi dintii mei erau chiar mult mai albi. Eu zic ca poti incerca sa vezi cum reactionezi, dar urmeaza ce ti-am zis cu periatul cu pasta normala dupa tratament. Acum stiu ca plasturii ar fi prea durerosi pentru mine, poate doar o albire la dentist te-ar ajuta mai rapid, dar si aia sensibilizeaza smaltul, insa cred ca o poti face o data pe an. Nu sunt pentru lamaie, bicarbonat, la mine nu au avut efect wow si am pierdut si mult timp.
Pup