| jj7700 a întrebat:

Am observat ca uneori glandul penisului meu capata un aspect destul de uscat, mai ales iarna. Personal nu imi provoaca mare disconfort, dar nu stiu cat de ok este aspectul de piele uscata usor crapata pe gland. Am fost la control general la medic acum 2 luni si mi-a facut si control urogenital si mi-a iesit ca nu am nicio problema cu penisul, doar sa am grija sa port lenjerie de bumbac si sa evit sapunurile dure. Aveti vreo sugestie pentru a hidrata glandul cumva sa capete un aspect mai lucios/neted? Exista vreo crema in acest scop sau imi fac eu probleme degeaba cand nu e cazul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

O piele defectuoasă în cele mai multe cazuri este lipsă de îngrijire.
Vitamina E este responsabila cu sănătatea pielii.
Alții, pentru o și mai "bună" îngrijire -obsedati de curățenie- strică PH- ul pielii cu diferite produse de curățenie.
Te sfătuiesc să ajuți pielea să-și recapete sănătatea folosind o cremă; nivea este destul de bună. Pe lângă aceasta adaugă în alimentație alimente bogate în vitamina E; nu doar o perioada ci mereu.
Și igiena intima nu înseamnă neapărat folosirea unor produse chimice. Folosirea simplă a apei este mai sănătoasă în cele mai multe cazuri.

| Sofer a răspuns:

Eu folosesc sapun dove.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la dermatolog sa-ti dea o crema.

| alina2k18 a răspuns:

Spala-te cu un gel intim pentru femei fara parfum sau gel de dus dermatocosmetic care nu irita si nu usuca pielea deloc.
https://comenzi.bebetei.ro/......ma-p104042

| Irinelp a răspuns:

Mai fa și tu sex poate asa nu se mai usucă.