| anonim_4396 a întrebat:

Am observat cand ploua si ies afara mi se amelioreaza semnificativ anxietatea sau cand ninge, cum e posibil asa ceva? Tratatement iau pentru anxietate dar ma ajuta foarte putin. De depresie nici nu mai zic echivalent cu 0.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Scuză-mă că te iau cu Biblia, nu-s pocăit. Acolo Isus așa a vindecat un depresiv care stătea numai în pat, așa. Scoală-te, i-ați patul tău și umblă! Patul era 4 picioare și o plasă prinsă de ele, și se putea lua mobil în rucsac, în desagă. Deci esențialul vindecării consta în acțiunea minimală de a se pune în mișcare. Așa încearcă și dta să te miști, și cu și fără motiv.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Învinge depresia de Robert L. Leahy, la librării.
Când plouă și ninge se schimbă polarizarea atmosferei. Și se curăță de toxine.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Da mersi mister, o sa o caut sa vad
Ca ma tortureaza depresia asta de abia ma pot ridica din pat

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Mersi fain, dumnezeu sa iti dea multa sanatate, ai mare dreptate cu 'miscarea '.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuză-mă că te iau cu Biblia, nu-s pocăit. Acolo Isus așa a vindecat un depresiv care stătea numai în pat, așa. Scoală-te, i-ați patul tău și umblă! Patul era 4 picioare și o plasă prinsă de ele, și se putea lua mobil în rucsac, în desagă. Deci esențialul vindecării consta în acțiunea minimală de a se pune în mișcare. Așa încearcă și dta să te miști, și cu și fără motiv.

| anonimg a răspuns:

Daca vei citi cartea "Viaţa lui Iisus" vei scapa de depresie, si te vei bucura iarasi de viata.
https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus
Poti sa dai banii pe medicamente si sa astepti sa te faci bine. Dar aceasta nu se poate numi vindecare. Problemele de suflet trebuiesc tratate cu cea mai mare seriozitate. Si ele nu suporta amanare; nu trebuie sa le amanam. Cand vei ajunge sa te increzi in Dumnezeu, sa Il crezi pe cuvant, atunci speranta ta va inflori iarasi; ba inca va fi mai mare decat a fost vreodata.

Cartea o vei gasi si aici: https://m.egwwritings.org/ro/folders/216
Sau aici: https://play.google.com/......ps/details
Dar nimic nu se compara cu o carte tinuta in mana.

| Bizon95 a răspuns:

Sunt doua aspecte
1. cand ploua rau, viscol, crivat, etc. iar eu sunt in casa, am un sentiment foarte placut dat de faptul ca sunt in siguranta
2. la orice fenomen meteo cu precipitatii scade presiunea atmosferica, iar asta e un lucru care poate afecta serios o persoana, in bine sau in rau

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Și pe mine ploaia parcă mă liniștește dar îmi dă și un sentiment ciudat în acelaș timp. Ninsoarea îmi dă un sentiment de nostalgie amestecat cu relaxare.
Nu știu de ce ți se întâmplă asta. Eu care vreau să mă apuc de psihologie sad

| sayWhaaat a răspuns:

Ciudat, eu scap de atacurile de panica si de starile de anxietate numai primavara si vara cand e foarte mult soare si cald afara. Acum, toamna si mai ales iarna e groaznic. La mine frigul combinat cu faptul ca e mereu intunecat si se insereaza devreme, imi accentueaza starile alea.
Pot intreba de unde iei tratament pentru anxietate?

| anonim_4396 explică (pentru sayWhaaat):

Psihiatru iti elibereaza reteta si cu acea reteta te duci la farmacie.