| alex495 a întrebat:

Am observat la apa plata/ minerala dupa ce desfac o sticla cu apa, cam pe seara sau a doua zi miroase urat apa, la gust nu se schimba, insa miroase a acreala apa. Ma gandesc ca se cloceste naiba sa o ia, dar am testat de la borsec pana la faimoasa aqua carpatica. Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alex15ccc a răspuns:

Ai baut cu gura din sticla? daca da, este normal sa miroasa urat deoarece saliva contine multe bacterii care se multiplica pe gura sticlei si de la ele vine mirosul (e ca si cand nu te-ai spala pe dinti un timp, gura iti miroase urat).

| alex495 explică (pentru alex15ccc):

De cateva ori am baut mersi de explicatie

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai sta de o saptamana in desert, cu apa epuizata, te-ai bucura sa gasesti chiar si noroi care contine apa!

Cumpara-ti un filtru activ de apa, monteaza-l pe robinet si vei avea apa curata.

| MarianWLF a răspuns:

Incearca sa cumperi apa doar la sticla, nu la bidon.

| alex495 explică (pentru MarianWLF):

La sticla n am testat, dar la plastic nu ar avea de ce sa se cloceasca, nu o tin in soare si nici caldura. Si atat culoarea si gustul sunt neschimbate ( gust de apa pana la urma), dar sa miroasa a muraturi ( asa asimilez eu mirosul) dupa o zi...

| MarianWLF a răspuns (pentru alex495):

Chiar n-am patit nu stiu, cumpara-ti ceva din sticla, cum sunt acele damigene din sticla de vin la 4-5L, si cand cuperi apa minerala, cat o tii vars-o acolo, daca nu vrei sa cumperi la sticla, eu asa procedez.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mi se pare exagerat ceea ce afirmi.
Eu folosesc curent aqua carpatica și nu am pățit niciodată așa ceva. Iar dacă ar avea miros acru, cel mai repede ar trebui să se schimbe la gust. Așa că s-ar putea ca simțul mirosului să îți joace feste.

| Donsavas a răspuns:

Suna la protecția consumatorului si afla mai multe!

| Ineys a răspuns:

Pune-o intr-o cana si vezi daca face la fel.

S-ar putea sa fie sticla de vina.

| alex495 explică (pentru Ineys):

Miroase la fel. Mirosul muraturilor, asa miroase aqua carpatica dupa ce a fost deschisa sticla si a stat 2 zile aproape. Si nu doar Aqua, si Borsec si alte firme de am mai testat.