| ijustin182 a întrebat:

Am ochelari de vedere pentru distanta, trebuie sa ii port 6 luni, am o intrebare, la calculator trebuie sa ii port? sau cand imi concentrez ochii pe ceva aproape, am citit undeva ca sunt un stres in plus pentru ochi, si nici nu ajuta la nimic happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu conteaza ce ai citit, conteaza cum vezi cu ei si cum te simti.
La miopi imaginea se formeaza in fata retinei, indiferent ca obiectul este departe sau aproape, iar ochelarii sunt permanenti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce ti-a recomandat medicul oftalmolog, ai protectie pentru calculator, sau trebuie strict doar la distanta purtati? De exemplu mie mi-a fost recomandat sa-i port permanent, are protectie speciala pentru calculator, ii folosesc la citit, tabla, ore orice activitate. Daca nu esti sigur, eu zic sa intrebi inca o data acel medic oftalmolog sa vezi ce iti spune exact.

| NAT0 a răspuns:

Îi porți la calculator doar dacă ai protecție pentru calculator, dacă nu ai, nu are rost să-i porți dar dacă ți-a zis oftalmologul să-i porți mereu, îi porți mereu. Oricum după astea 6 luni. îți schimbă lentila deci nu scapi.laughing

| IAmAGreatPotato a răspuns:

Pai depinde cat de mari ai dioptriile. Si eu am ochelari de distanta dar am dioptrii mici. Conteza sa-i porti cand iti soliciti foarte mult ochii, nu neaparat de fiecate data cand stai pe calculator sau faci vreo tema. Dar te-as sfatui sa nu-i porti in exces pentru ca iti pot face rau daca te obisnuiesti prea mult cu ei, dupa o sa-ti fie mai greu sa stai fara ei. Cel mai bine ii sa ii porti cand crezi tu ca ai nevoie, nici prea mult, nici prea putin big grin