| Anafjfj a întrebat:

Am parosmie (Percepție falsa a mirosului și gustului,mai exact un miros foarte urat,a ceva putred)la aproape orice mâncare,in afara de pâine,lactate, fructe și legume și prăjituri, cel mai tare la carne și peste.Credeți ca ar putea fi de la covid, precizând ca am avut simptome covid la sfârșitul lunii Noiembrie.
Aceasta parosmie ar putea fi tratată de un medic psihiatru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E de la Covid daca de atunci a inceput. Covid lasa sechele destul de serioase

| SasaSasa2000 a răspuns:

-Dela covid nu ați simți nici gustul nici nimic.
Nu cred că e covid.
Daca credeți că e, luați un ardei iute și punețil pe limba Dvs. simțiți cum va "arde" capsaicina?
Daca Nu, aveți covid.
daca Da înseamnă că trăiți, ce-a ce e bine.

-Nu cred că poate fi tratata de un psihiatru. adică dă. dar nu că psihiatru.
In fine:

Cum pot fi tratate aceste tulburări?

În funcție de cauza care determină tulburările de gust sau de miros, este indicată:

renunțarea la medicația declanșatoare a tulburărilor;
administrarea de antihistamice (antialergice);
îndepărtarea chirurgicală a polipilor nazali;
aplicarea altor soluții, la indicația medicului ORL-ist.
Sursa: https://www.arcadiamedical.ro/......mirosului/
Np.

| Anoniq a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Esti total dezinformat, parosmia poate să apară din cauza corona virusului

| Anafjfj explică (pentru Anoniq):

Și cum ar putea fi tratată

| Anoniq a răspuns (pentru Anafjfj):

Nu prea poti, astepti sa treaca sau mergi la medic