| Gabriela2011 a întrebat:

Am pneumonie am fost in spital si am facut cefort injectabil nu muschi. Am facut 12 intepaturi la 12 h si tot main fac febra. Mi-a mai dat si antibiotice epicef. Mentionez ca am si o tuse f urata. Care ar fi cauza febrei? Nu raspundeti daca nu stiti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa mergi din nou la medic. Cel mai probabil antibioticul pe care il iei nu actioneaza pe germenele care ti-a provocat pneumonia. Identificarea germenelui se face prin prelevarea unei probe din sputa si insamantarea ei pe mediu de cultura.
http://www.i-medic.ro/analize/examenul-bacteriologic-al-sputei

| lumy4u a răspuns:

Tu urmeaza tratamentul dat de doctor ca o sa iti treaca, si eu am avut pneumonie si aveam si febra

| Paun_Cristian_1993 a răspuns:

Probabil ai o forma cronica care dureaza mai mult