| Mihaela2023 a întrebat:

Am pneumonie si fac tratament de o lună.
In general cum se vindecă pneumonia? Cât timp mai trebuie sa iau medicamente?
Vă rog sa-mi spuneti in cât timp mă pot vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Lizuca1234 a răspuns:

Trebuie urmat tratamentul indicat de către medicul pneumolog, ce consta de regula în antibiotic varianta injectabila. Vindecarea durează cam o luna, plus încă o luna de recuperare, în funcție de cât de grava este pneumonia. Deci, urmați tratamentul si sfaturile medicului pentru ca nu este de joaca. În același timp, se beau ceaiuri cu miere si se sta în casa.