regis
| regis a întrebat:

Am primit pe e-mail cateva adevaruri elementare legate de gripa porcina, in mare parte extrase dintr-un interviu cu dr. Wolfgang Wodarg, epidemiolog, seful Comisiei de Sanatate din cadrul Consiliului Europei, initiator al anchetei cu privire la aceasta gripa porcina si involuntar al isteriei care a cuprins si tarisoara noastra.
Intrucat acestea se suprapun perfect impresiilor mele, le redau mai jos, impreuna cu linkul primit prin acelasi e-mail. Repet, sunt adevaruri elementare, greu de combatut de orice om normal la cap:

1. Gripa "porcina" este o boala infectioasa contagioasa de cauza virala (din grupa virozelor), datorata infectiei cu virusul gripei porcine, cod AH1N1.
2. Virusul gripei porcine este doar o alta tulpina de gripa, asa cum apar tulpini noi in fiecare an, si cum sunt celelalte tulpini care actioneaza de ani de zile
3. Diferenta majora consta in faptul ca aceasta noua tulpina pare a se raspandi mai rapid decat cele anterioare, astfel incat riscul de imbolnavire este mult mai mare. Posibil ca OMS sa fi exagerat INTENTIONAT (se vor derula anchete asupra membrilor OMS responsabili) referitor la acest lucru.
4. Orice gripa poate evolua cu complicatii grave ajungand pana la deces. Riscul este mult mai mare la persoanele cu o anumita patologie cronica sau cu o imunitate deficitara.
5. Rata mortalitatii in randul persoanelor infectate cu gripa porcina este mica, dar aria raspandirii e mare astfel incat poate sa ajunga foarte usor practic la oricine.
6. Daca datele OMS sunt totusi reale, rata mortalitatii este insa mai mare decat cea a gripei sezoniere. La gripa sezoniera, rata mortalitatii e de doar 0, 1%
7. Impotriva gripei "sezoniere" populatia se vaccineaza de ani de zile
8. Orice vaccin poate sa aiba efecte secundare lucru valabil la toate vaccinurile, indiferent de boala, inclusiv la cele pe care le facem toti ca si copii, in schimb beneficiile sunt mult mai mari fata de acest risc, lucru de asemenea cunoscut (riscuri exista si cand mergi cu masina, si statistic sunt mai mari decat la vaccinuri)
9. Vaccinul antigripal "sezonier" nu are efect impotriva acestei tulpini noi, pentru ca marile firme de medicamente nu au dorit sa introduca si aceasta nou tulpina in vaccin, fiind sprijinite DUBIOS in acest sens de OMS (vezi pct. 12)
10. Vaccinul nou creat (pentru. a fi vandut) este strict pentru a contracara aceasta noua tulpina, iar firmele de medicamente vor vinde in acest an 2 vaccinuri pentru gripa, in loc de doar unul cum s-a intamplat in toti anii precedenti
11. Acest lucru (vanzarea a 2 vaccinuri in loc de unul) se datoreaza manipularii populatieie de catre OMS (Organizatia Mondiala a Sanatatii), care a schimbat (fara consultarea specialistilor in domeniu nici macar ai celor afiliati la ea - OMS este o organizatie care doar elaboreaza protocoale si recomandari) la inceputul lunii mai 2009 definitia pandemiei. Astfel, din definitie s-a scos rata mortalitatii provocate de un agent patogen (care trebuia sa fie de o anumita amploare) si a ramas doar extinderea in focare multiple in regiuni diferite al globului a acestui virus. In aceste conditii doar, s-a putut declara pandemie, un motiv in plus pentru care se va declansa ancheta (cel putin promisa/ceruta).
12. Totodata, OMS a recomandat sa se foloseasca 2 vaccinuri, unul clasic si unul doar pentru AH1N1, astfel ca nu s-a introdus noua tulpina AH1N1 in vaccinul deja existent (!), ci s-au folosit tehnici noi, insuficient testate, pentru dezvoltarea rapida a vaccinului special pentru gripa noua. Cu alte cuvinte s-a dorit cu orice pret sa folosesca, si testeze, aceste noi tehnici de realizare a vaccinurilor, si s-a creat artificial o "Pandemie" cu ajutorul OMS.
13. Folosirea acestor noi tehnici nu era deloc obligatorie din punct de vedere medical, putandu-se adauga noua tulpina la vaccinul vechi preparat dupa metodele testate (ou de gaina).
14. In privinta folosirii acestor noi tehnici s-a revoltat comunitatea medicala mondiala, intrucat nu au fost destul testate, tehnicile fiind la baza foarte bune, si nu impotriva vaccinarii in sine, ci impotriva vaccinarii cu un anumit vaccin ce nu a fost testat indejuns.
15. In acest sens e vorba de exemplu de vaccinul din Germania numit Obta Flu, care a fost oprit in Germania de la utilizare (rezilierea contractului cu Novartis).
16. Vaccinul pus la dispozitie de Ministerul Sanatatii din Romania este produs in Institutul Cantacuzino folosind metoda clasica a vaccinului sezonier.
17. Acest vaccin este de asemenea facultativ, ca orice vaccin existent, el este o masura pe care populatia poate sa o ia sau nu (la fel cum este si imbracamintea groasa iarna, e facultativa)
18. Campaniile de vaccinare din fiecare toamna de pana acum au la baza studii statistice care stabilesc care sunt grupele de populatie care sunt expuse in primul rand, acestea fiind vaccinate initial, astfel incat sa se stopeze raspandirea gripei de la inceput, astfel incat sa nu ajunga la populatia de rand
19. Din pacate aceste grupe de populatie cu grad mare de risc au refuzat vaccinarea, ajungandu-se in situatia actuala in care virusul a ajuns la nivelul intregii populatii (gurile rele sustin ca raspandirea ar fi fost chiar "ajutata").
20. In aceste conditii s-a ajuns la posibilitatea si necesitatea vaccinarii pe scara mai larga (initial, anul trecut, vaccinul era disponibil doar pentru grupele de populatie cu grad mare de risc de imbolnavire)
21. Practic isteria a fost intstrumentata de OMS (in a carui conducere exista persoane foarte apropiate marilor companii farmaceutice, ex. Novartis, Glaxo and Baxter) in strictul folos al marilor companii farmaceutice, ca acestea nu numai sa vanda 2 vaccinuri in loc de unul, ci sa-si si testeze noile tehnici pentru realizarea vaccinurilor (repet tehnicile sunt bune, neffind contestate de nimeni, dar s-a dorit eliminarea a cateva etape costisitoare de testare, prin obligativitatea acestei vaccinari sub egida OMS).
22. Din pacate neefectuarea acestui vaccin suplimentar nu este o forma de protest impotriva acestor manipulari/masinatiuni, intrucat virusul exista cu adevarat, ci este o forma de risc la care ne supunem (la fel cum este dealtfel si neefectuarea vaccinului anti-gripal uzual). Aceasta este doar o alta forma de gripa, cu o viteza de raspandire mult mai mare.
23. Decizia de a face sau nu vaccinul, trebuie luata ca in orice alt an de pana acum, avand in vedere starea fiecaruia de sanatate, cat de rezistenti/imuni ne simtim fiecare, etc, fara a lua in considerare isteriile anti/pro vaccin create artificial de ambele parti.

http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=16 902

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Sincere aprecieri pentru acest rezumat al subiectului legat de gripa porcina si vaccin.Chiar mi-a clarificat cateva nelamuriri deoarece am avut doar informatii trunchiate pro/contra cu multe exagerari.

1 răspuns:
regis
| regis explică:

Sper ca aprecierile nu sunt pentru mine, eu doar am dat un copy/paste.