| caidees a întrebat:

Am primit un pumn in nas si mi s-a strambat si s-a format si o cocoasa. Ce e de facut? Daca merg la medic la care merg? La cel de familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la Medicina legala, ca sa obtii certificat medico-legal in primele 24 de ore si sa poti face plangere la Politie pentru lovire care necesita operatie reparatorie si ingrijiri postoperatorii.
Evident ca poti cere despagubire materiala: plata operatiei de refacere a nasului, numai daca ai acest certificat medico-legal, care-l iei acum, in primele ore dupa bataie.

| Eireann a răspuns:

In primul rand la medicul de familie si de acolo primesti trimitere ORL probabil.

| tonyc7 a răspuns:

Scoate certificat medico-legal (te indruma medicul de familie), apoi fa plangere penala la politie boului care te-a lovit, apoi asteapta finalul anchetei sperand ca boul va fi sanctionat.

| LittlePoppy a răspuns:

Prima data la medicul de familie. El te va indruma unde trebuie.

| BabaOarba a răspuns:

Nasul rupt se poate corecta la un spital de urgenta doar in primele cateva ore, deci e prea tarziu.

Ulterior se corecteaza doar prin operatie, si doar dupa o anume varsta (cand se definitiveaza cresterea). Dar este bine sa te vada un medic ORL.

Pentru cheluielile medicale te vei indrepta spre agresor prin constatarea la medicina legala si printr-o plangere la politie.