| Tzigaret a întrebat:

Am probleme cu coloana de vreo 2 ani, in sensul ca ma injunghie in spate si ma dor umerii si ceafa ingrozitor cand fac miscari si ma injunghie si in partea stanga mai jos putin de umar, cam prin zona plamanului stang, si ma ingrijorez sa nu fie de fapt inima sau chiar plamanul.
Am si dureri oculare foarte puternice uneori, ieri spre exemplu am venit cu durere de ochi stang, am luat un brufen, sa zicem ca mi-a trecut insa dupa putin timp a inceput sa imi tiuie urechea stanga si sa se infunde, si am si o usoara ameteala.
Nici cu vederea nu stau prea bine, nu prea mai vad la distanta si imi simt ochii grei, obositi...
E posibil ca durerea oculara sa se traga de la coloana, ametelile nu sunt foarte intense doar atunci cand ma misc, tiuitul in ureche il am doar de ieri seara, azi m-a lasat dar acum parca revine.
Tiuitul si ameteala is recente, durerile is vechi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Problemele oculare legate de vertebra a 6-a.
Kineto terapie, fizioterapie. Chiropractică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spondiloza cervicala este o afectiune care se manifesta printr-o uzura anormala a cartilajului ce inveleste oasele gatului (vertebrele cervicale). Aceasta este o cauza frecventa a durerilor cronice in zona gatului. Partea din spate a gatului include coloana cervicala, precum si muschii si ligamentele care o inconjoara si o sustin. Coloana cervicala este formata din sapte oase numite vertebre. Primele doua sunt usor diferite fata de restul deoarece fac legatura intre coloana si craniu, permitand capului sa se intoarca intr-o parte si in alta.

Spondiloza cervicala este o degenerare legata de varsta si apare, de obicei, dupa varsta de 35-40 de ani. Simptomele pot varia de la usoare pana la severe. Sa aflam impreuna care sunt simptomele si ce tratamente exista impotriva spondilozei cervicale.

Printre simptomele spondilozei cervicale se numara, in primul rand, durerile in zona cefei. Aceste dureri se pot raspandi la nivelul umerilor si la baza craniului. Miscarile gatului pot inrautati durerea. Durerea se poate extinde uneori catre brate, maini si degete. Unii oameni dezvolta dureri cronice. Uneori, dupa o noapte de odihna poate aparea rigiditatea la nivelul gatului. De asemenea, pot aparea durerile de cap, mai intai in partea din spate a gatului, iar apoi durerea se poate deplasa catre frunte. Exista posibilitatea sa dezvoltati si intepaturi in brate. Acest simptom este cauzat de un nerv spinal. Mai rar, apar dificultati in ceea ce priveste mersul pe jos.
Da tiuitul are o strânsă legătură cu spondiloza și se ameliorează prin fizioterapie afecțiunea se numește tinitus, amețeală tot de acolo vine de la spondiloza probabil vei avea probleme și cu tensiunea dde fapt de la tensiune ai tiuit în urechi
Acest tiuit (tinitus) este intermitent sau permanent probabil îl vei avea mult timp de acum încolo dar te asigur ca te vei obișnui cu el după o perioada tratament pentru tiuit nu exista findca e un simptom al altei boli mai exact al spondilozei asa că, ca sa "scapi" de tiuit trebuie sa tratezi cauza. Mergi la fizioterapie.

| Tzigaret explică (pentru anonim_4396):

Intepaturi si arsuri am deja in umeri, atunci cand stau mult in picioare.
Dar eu cu tensiunea nu am probleme din cate stiu, cand imi faceam controale era 11 cu 7.