| IonutValeriu a întrebat:

Am probleme la coloana de ceva timp, 2 ani mai exact. Am dureri de 2 ani. Am facut fizioterapie, m-au lasat putin durerile dar au revenit la scurt timp. Acum fac kinetoterapie si sunt la a 3-a sau a 4-a sedinta si nu se simte deloc diferenta, tot ma doare. Sunt sanse orice as face sa nu scap de durere si sa fie neaparata operatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce ai la coloana, daca este hernie, daca este vertebra dislocata, daca este cifoza, lordoza, spondiloza, daca este pozitie proasta in care dormi, sau stai multe ore la computer, sau dormi intr-un pat cu saltea moale.
Ar trebuii sa incepi printr-o radiogarfie al coloana sau un CT scan, fiindca degeaba mergi prin fizio si chineto, daca nu stii efectiv ce diagnostic ai si ce este de tratata.

Ani de-a randul mama mea s-a plans de dureri de spate, ba chiar a avut coloana stramba, pana ce nu a ajuns pe mana unui medic care a investigat-o si a aflat ca salteaua patului era de vina, fiind prea moale si ea dormea numai pe o parte.
Nu i-a fost usor, dar la sfatul medicului, si-a bagat o scandura sub saltea si a indreptat patul, ulterior cumparand o saltea foarte rigida si desii sceptica la inceput, situatia si durerile de spate au incetat treptat.

| Violleta2022 a răspuns:

Faptul ca, dupa 3 sedinte de kinetoterapie inca nu simti nici o imbunatatire, inseamna ca ori te intorci la aceeasi pozitie stramba acasa, ori continui sa stai in fata computerului inadmisibil de mult, ori dormi pe o saltea total neadecvata.
Ceea ce-ti face kinetoterapeutul intr-o ora nu poate repara ceea ce tu acasa strici din nou.
Gandeste-te foarte bine si analizeaza: cum stai pe scaun si mai ales cat timp, cum stai in pat.
In timpul zilei, la fiecare ora de sedere trebuie sa te ridici si sa faci 10 minute de intindere a coloanei si relaxare a spatelui.