| RB26DETT a întrebat:

Am probleme la stomac/fiere/ficat, una din ele, nu stiu exact, ficatul il cam exclud deoarece am tinut regim si am luat pastile cu silimarina de mai bine de o luna fara sa vad ca se indreapta lucrurile, problema este ca mananc si am senzatie de plin foarte repede, am o digestie lenta, la unele mancaruri fac indigestie (carnati, mici si altele), daca mananc ceapa cruda sau in mancaruri (calita) iar ma ia cu ceva arsuri dar foarte slab si ma chinuie multa vreme pana cand reuseste sa mearga mai departe de stomac ( ca un fel de indigestie, am o stare de greata si tot ragai scurt si ma simt foarte plin cu toate ca nu am mancat mult)
Am fost la medicul de familie si mi-a facut trimitere, mi-a zis ca e posibil sa fie de la fiere si s-ar putea sa-mi faca endoscopie.
Am cautat pe net despre endoscopie si multi povestesc ca fiind nasoala, ar fi si alte metode de a-mi depista problema fara sa-mi faca endoscopie?
Pot alege sa fiu sedat?
Cei ce ati facut endoscopie, cum a fost?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Deserth a răspuns:

Pentru a evita plecarea la medic, incearca sa nu mai mananci mancare prajita cum ar fi carnati, frigarui si ce crezi tu ca iti face rau. Elimina toata mancarea care iti face rau.Mananca salate, fibre, biscuiti digestivi, banane, mancare gatita doar din legume.Nu manca cantitati mari.Apa minerala carbogazoasa sa nu lipseasca.Sanatate

| RB26DETT explică (pentru Deserth):

De 4 luni sunt la regim deja devine frustranta treaba, dimineata mananc rosii cu branza si masline, painea o mananc doar pe cea din faina integrala, la pranz mananc ceva usor din nou, daca e carne e de pui, fiarta sau pe gratar, salate fara ceapa, ciorbe, mancaruri usoare in general si tot nu nimic, mananc mai putin pentru ca de 4 luni parca mi s-a micsorat stomacul, am senzatie de plin mult mai repede, mananc jumatate din cat obisnuiam sa mananc si deja ma simt plin si ma tine starea aia si ma supara ore in sir dupa care dintr-odata parca se goleste si mi-e foame, de vomitat nu am vomitat niciodata de cand am probleme, scaunul e normal etc... merg la medic si vad ce am, tot incerc tot felul de chestii problema e ca nu stiu care-i baiul, nu stiu daca e stomacul ficatul sau fierea ori altceva care ma supara, mi-am facut analizele si mi-au iesit perfecte, doar la ficat am avut o valoare putin mai mare decat trebuie.
De sarbatori am mancat o felie de cozonac, asa m-a pus la pamant, acum 4 luni, chiar cand am inceput sa am probleme, am baut 3 guri de bere si iar m-au pus la pamant (mi s-a intors stomacul pe dos si m-am simtit oribil cateva ore bune)
Sunt unele alimente ce-mi fac rau pe care nu le consum...
Deja au trecut 4 luni de regim, am dat jos cateva kg din cauza asta, cateodata chiar nu puteam sa mananc mai nimic, acum parca e mai permisiv stomacul, ca si cantitate dar nu ca si diversitate a alimentelor, tin minte cand am mancat o felie de pizza pe la ora 20:00 si pe la ora 2 noaptea eram treaz nu puteam sa ma intind in pat ca o simteam cum vine inapoi.

| Harlequin a răspuns (pentru RB26DETT):

Mie mi-a găsit helicobacter pylori şi după ceva antibiotice m-am vindecat. Simptomele erau similare cu ale tale doar că eu după o săptămână mi-am făcut endoscopie, aveam şi ceva cicatrice/rană cu sânge pe peretele stomacului.

Multă sănătate

| Deserth a răspuns (pentru RB26DETT):

Nu mai manca carne deloc nici de pui, si nici paine de nicicare.Din cate spui tu, ma gandesc ca tiai imbolnavit ficatul cu mancare buna mai demult.Gurmandule sa-ti fie rusine, singura sansa sa se vindece, mananci ca un copil, altfel la doctor cu tine

| RB26DETT explică (pentru Deserth):

Nu neaparat ca am mancat ca un gurmand, am mancat doar prostii, m-am zgarcit la mancare, nu mi-am luat mancare de calitate/sanatoasa, mi-am luat doar prostii, in astea 4 luni trebuia sa-mi revin ca am luat si pastile pentru ficat dar nimic asa ca merg la doctor. apreciez raspunsurile si sunt constient ca din vina mea am ajuns in situatia asta.

| Harlequin a răspuns:

Iţi dă cu spray în găt să nu iţi vină să vomiţi după care bagă sonda. Simţi cum se miscă prin stomac, nu îi placut dar nu durează mult.

Incearcă ceva suplimente/medicamente de enzime digestive, acum imi vine în minte doar Trienzym.

| Uzzyalexandru a răspuns:

Poti incerca Dicarbocalm, e posibil sa ai aciditate prea mare..nu cred sa fie fierea..si eu am ceva probleme de genul.dar la mine a plecat de la plamani falsa problema..fii tare eu am inceput sa fumez si am trecut prin foarte multe din aceasta cauza..deoarece toti medicii mi-am spus ca nu am nimic... si am capatat aceasta acciditate. poate pentru toata viata...tin sa mentionez ca acum ma simt OK.

| RB26DETT explică (pentru Uzzyalexandru):

Nu sunt fumator dar mi-am batut joc de mine anul trecut, mancam doar porcarii, bagam sucuri la greu, alcool si alte cele, rar mancam si eu ceva sanatos...

| Uzzyalexandru a răspuns (pentru RB26DETT):

Probabil e si o dereglare de metabolism..nu te incurajez sa fumezi.dar eu nu aveam senszatie de greata dar dupa 5 minute de alergat eram rosu ca racul. dupa ani de antenamente..la si totul a inceput vara cand mancam o salata de rosii..si am simtit o intepatura in gat un am jumate am fost terminat mental..si cu moratul la pamant dupa ce medicii mi-au recomandt pastile si injectii si controale..in proatie, paradoxul ca dupa ce nu am mai luat pastile si am inceput sa fumez..toate problemele au diaparut doar ca am renuntat la visul meu.