| TheSpecialOne a întrebat:

Am puroi la ultima masea. De 2 zile s-a tras umflatura de la antibiotic dar pana acum am fost foarte umflat la jumatate de fata. Ce se poate face cu acea masea? Dentistul mi-a zia ca daca am puroi trebuie scoasa, dar acum s-a tras, nu o pot salva cumva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medicul de familie si spune-i sa-ti dea ceva tratament. Apoi se poate scoate nervul si plomba. Acuma, nu stiu ce varsta ai, daca s-au schimbat dintii (maselele) de lapte. Daca nu, se poate scoate.

| Felys a răspuns:

Depinde cat de deteriorata este, asta numai un medic de specialitate iti poate spune, daca nu esti multumita de primul medic mergi la altul poate are o alta solutie mai buna

| AlexanderAdrian a răspuns:

Depinde unde ai puroi, daca e vb de un granulom, la radacina dintelui, in majoritatea cazurilor nu se poate face nimic decat s-o scoata. Daca abcesul e oriunde altundeva, dupa rezolvarea cu antibiotice se poate omora nervul dintelui si cimenta canalele si pus o plomba definitiva. Depinde insa foarte mult unde si cum e infectia si desigur unde e caria.

Daca te referi la maseaua de minte, scoate-o.