| aLeks_4722 a întrebat:

Am racit cam acum o saptamana, si acum am ramas doar cu o tuse oribila, nu am alte simptome, doar tusea asta, am incercat o multime de medicamente, dar nu au avut niciun efect, si am inteles ca in astfel de cazuri medicamentele de obicei nu au efect, ieri am incercat ceai de ceapa, 5 cani de ceai am baut si azi de dimineata cand m-am trezit am observat ca tusea e si mai puternica, ce pot sa fac sa scap de ea cat mai repede, va rog nu imi recomandati sa ma duc la doctor sau ceva, pentru ca nu am timp, si nu imi recomandati nici medicamente, decat daca stiti 1000% SIGUR ca functioneaza, in rest as vrea mai mult tratamente naturiste care sa isi faca efectul cat mai repede posibil pentru ca nu mai suport, nu ma pot opri din tusit, dau funda desigur pentru metoda care functioneaza

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AdeNoid a răspuns:

Pai de obicei dupa ce iti trece raceala (simptomele gen febra, dureri de cap) ramai cu tusea, mi s-a intamplat si mie.
Ceaiul de ceapa l-am incercat si eu...e oribil la gust.nu stiu daca m-a ajutat dar stiu ca in perioada aceea am baut la ceai ca vreo 5 luni dupa nu am mai vrut sa il vadlaughing
Un remediu naturist care chiar ajuta este siropul de lamie cu 2 lingurite de miere.Intr-o cescuta de cafea iti pui sirop de lamaie (pana la jumate) si apoi 2 lingurite de miere.Bei din sirop(nu neaparat tot odata)si apoi 1 ora nu bei sau nu mananci nimic.
Pentru a "atrage" tusea asa se spune poti sa iti faci un fel de compresa cu cartofi.Pe un batic razi niste cartofi si iti legi compresa la gat (de preferabil noaptea cand dormi_)~pe mine m-a ajutat si mi s-a ameliorat tusea.
In rest multe multe ceaiuri cu lamaie...si ceai de ceapa...si aaa da. sirop de brad.Nu stiu daca ai dar se gaseste de cumparat cate 4 ligurte pe zi.asta ajuta f mult s chiar candnu esti racit intareste sistemul imunitarhappy
Sanatate! si sper ca te-am ajutathappy

| 1Q a răspuns:

Si eu aveam probleme cu tusea, piseaza niste ceapa si punea intr-un castron si amestec-o cu miere de albine si ia de acolo o lingurita de trei ori pe zi, o sa-ti fie mai bine.

Din experienta mea iti zic sa te duci totusi si la un doctor, ca si eu am facut ca tine nu vroiam sa ma duc si pana la urma am facut pneomonie.