| Angelindeed a întrebat:

Am racit foarte tare si ma doare gatul. Am cerul gurii si in spate acolo spre gat toata partea umflata inauntru, m-am uitat in oglinda si parca am niste pete albe...
Oare are legatura cu raceala? Sau cu faptul ca acum 2 nopti mi-a fost cateva ore foarte sete si imi era prea rau sa ma ridic din pat si am stat asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| iulian1302 a răspuns:

Buna! Dupa cum ai descris pare a fi o faringoamigdalita destul de urata din moment ce au inceput sa apara si acele depozite pultacee (petele albe). Simptomele tale au legatura una cu cealalta, deci putem spune ca nu e de la faptul ca nu te-ai ridicat din pat pentru a bea apa! Iti recomand sa mergi la un consult medical (la medicul de familie sau la un medic cu specialitate ORL) pentru ca pot sa apara complicatii destul de grave precum febra ridicata! De asemenea, trebuie sa consumi cat mai multe lichide (de preferat ceaiuri caldute NU fierbinti pentru ca risti sa iti iriti si mai tare gatul). Daca fumezi iti recomand sa nu o faci cateva zile deoarece si fumul de tigara irita foarte tare gatul fapt ce poate agrava boala sau o poate prelungi!

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ai amigdalită.
Ar trebui să mergi la medic să îți dea un tratament.

| Iote a răspuns:

Cred ca ai amigdalele infectate. Mergi maine la medic.

Eu stiu ca, de obicei, petele albe apar pe amigdale. Nu stiu daca or sa dispara, dar mama avea pete de astea de cand era mica. Le are si acum si nu o derajeaza cu nimic, plus ca ea si fumeaza. Eu zic sa nu te panichezi, s-ar putea sa treaca de la sine.

| Delilahhh a răspuns:

Daca sunt pe limba, in spate, atunci sunt papilele gustative inflamate.
Am fost si eu recent la medic cu intrebarea asta. Mi s-a spus ca e de la febra, raceala pe care o aveam.