| IIIshaneIII a întrebat:

Am renunțat la fumat de 2 săptămâni și nu mai am pofta de țigară după prima săptămână decât uneori și foarte puțin, în schimb am, amețeli, oboseala cronica, neatenție, și stare de nesiguranță, probabil și datorită senzației de oboseala, ce pot să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Incearca niste plasturi cu nicotina ca sa scapi de simptomele astea, apoi le pui din ce in ce mai rar pentru ca nu te poti dezobisnui brusc

| MihaelaDart a răspuns:

Aceste stări se datorează de la renunțarea țigării, dacă reușești să nu mai fumezi, felicitările mele. Poți să iei de la plafar vitamine sau Ginkgo Biloba care este exact pentru astfel de stări ale tale, te va pune sa te pui pe picioare în următoarele săptămâni. Consumă multe lichide pentru hidratare și de a-ți elimina toxinele din organism, consumă multe salate, fructe proaspete. 2 săptămâni e puțin dacă erai un fumător înrăit, dorința de a reveni la obiceiurile din trecut e simplă, te poți reapuca cu ușurință, dar dacă ai ambiție multa și-l pui pe Nu in față la astfel de "pofte" vei trece cu bine, ușor nu va fi, totul depinde de tine.

| IIIshaneIII explică (pentru MihaelaDart):

Voi cumpara dupa ce vorbesc cu farmacistul niste pastile poate ma ajuta, deja beau multye lichide si legume mai rarut ca nu prea sunt obisnuit sa le consum

| MihaelaDart a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Legumele daca nu îți plac sa le cont proaspete, pot fi consumate in mâncare, cu toate că prin fierberea lor își mai pierd din proprietăți. Poți consuma salate în combinație cu diversitatea sosuri și cu carne de pui la grill, pește etc. Fructe poți face smoothies sau milkshake, la legume tot așa consumate sub forma de suc. Un pic azi, mâine puțin mai mult.
Succes!

| Bondarel99 a răspuns:

Probabil ca dependentă a venit și cu ceva stări de anxietate. Acum ca ai renunțat s-au accentuat puțin. Nu mai acorda importanta și o sa îți treacă.

| sierra1 a răspuns:

Orice, numai NU te reapuca de fumat!

| IIIshaneIII explică (pentru sierra1):

Clar nu le mai iau m-au afectat foarte mult fizic respiratie grea si tuse plus dureri in timpul respiratiei

| sierra1 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Așa te vreau!

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Eu unul cand m-am lasat de fumam, mancam foarte multe bomboane cu cafea. Poate te ajuta si pe tine. Spor la supt, bomboana, desigur.

Răspuns utilizator avertizat