| mihay47 a întrebat:

Am rubeola si vreau sa stiu cat trebuie sa stau in casa? Ce trebuie sa nu mananc? Va rog frumos sa imi spuneti despre alimentatie in timpul rubeolei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Trebuie sa stai in casa 7-10 zile(dupa ce dispare eruptia contagiunea mai tine 4 zile). Regimul alimentar este usor daca esti febril-supe de legume, piure de cartofi, carne de pasare, peste, sucuri fara acid, ceai f. mult. Daca nu ai febra regimul alimentar este normal dupa varsta si preferinte.

2 răspunsuri:
| Panteryas a răspuns:

Se sta acasa 7 zile pentru ca sa te imunizezi si sa nu dai virusul mai departe.
Eu recomand 9 pentru ca stadiul de evolutie este acesta:3 zile este eruptia, 3 zile sta, 3 zile se retrege.
Cu alimentatia sta in felul urmator
Nu ai voie mai ales condimente sau mancaruri condimentate.
Nu ai voie ciocolata.
Carne cat mai putina carne.
Doar mancaruri usoare gen pilaf sau piure de cartofi etc.
Hidratare, de ex. poti consuma suc de portocale din acela natural si poti lua eventual si un supliment de vitaminea C.

| LuvTH4ever a răspuns:

Sa nu manaci foarte condimentat. Si in legatura cu perioada de stat in casa depinde de cat de accentuata e rubeola, un medic iti poate spune exact cat poti sa stai.