| Aldutssss31 a întrebat:

Am si eu nevoie de parerea cuiva care se pricepe in domeniu.Am o sarcina de aproximativ 11 saptamani, nedorită din pacate.Am sunat la mai multe clinici dar din cauza pandemiei foarte putine au zis ca mai fac asta.Am vorbit cu 2 medici diferiți de la 2 clinici diferite (la una dintre ele fiind un pret de aproape 4 ori mai mare.La prima clinica(mai ieftina)doctorul a vrut sa vorbeasca cu mine înainte si mi-a spus ca din cauza condiției mele medicale sunt foarte mari șanse de deces si nu face decât daca semnez pe propria răspundere.La cealaltă clinica am vorbit doar cu tipa de la receptie dar nu mi-a spus nimic despre un potențial risc.Ce sa fac? Primul doctor a spus ca este riscant un avort acum deoarece am născut acum 11 luni iar in primii 2 ani uterul e sensibil si la o sarcina asa mare sunt sanse sa se rupa.A facut cineva avort la câteva luni sau un an după nastere? Daca da, cum au decurs lucrurile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic să asculți de ceea ce ți-a spus primul medic, nu de întâmplări ale altora de pe TPU și să îți bazezi decizii de viață și de moarte pe ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păstrează copilul, Dumnezeu ți l-a dăruit...iar alții ar da totul ca să poată avea un copil.
Unde mai pui riscul la care te expui tu însăți...

| Teo29 a răspuns:

Ti-am scris in privat

| AnImElOvErBuTiDkQ7 a răspuns:

Nu este acea perioada, este de abia mijlocul luni.

| CroitorașulCelViteaz777 a răspuns:

Păstrează copilul, mai ales dacă ai doar unul până acum. Cel deja existent se va simți singur și va întreba cândva de ce nu are un frate / o soră, iar dacă la acel moment vei avea o urmă de "mi-aș fi permis să-l păstrez", va fi dureros.

Riscurile financiare sunt insignifiante pe lângă cele medicale și psihice.

Poate și o discuție cu bărbatul ar fi bună, că responsabilitatea e 50-50.