| VoicuStefanDaniel a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat, dupa masa ma simt plin, numai pot manca, daca ma fortez imi vine greata. inainte mancam si mancare si dulciuri beam si suc, de 2-3 sapt de cand mi-am dat stomacul peste cap, de la hamburgeri, cola, pizza. sad nu stiu ce sa fac mi-a zis farmacistu sa beau 1 colebil inainte de masa, dar nu cred ca am probleme cu bila,, am 15 ani dupa accea in prima saptamana aveam greturi foarte mari, daca mancam niste lapte cu covrigi imi batea burta si greata mare... cu timpu mi-am revenit dupa 2 saptamani, dupa accea 3-4 zile am avut arsuri dar mi-a trecut dupa accea am baut iar suc mult dulciuri, mancare grasime cartofi smantana etc, nu aveam nimic, pe urma iar am inceput si ma lu.at iar acu simt ca imi vine mancarea inapoi pe esofag, am baut debridat, m-a linistit, nu mai imi vine asa, nu stiu ce sa fie nu am greata dupa fiecare masa, daca mananc ceva nu stiu branza sau ceva sunt plin straight face dupa 2 min iar mi-e foame. intrebari? doctorul de familie mi-a zis ca nu am nimic sa stau linistit sa nu mai ma uit la toti ce zice. toti fraieri ma baga in frica ca am: ulcer peptic straight face gastrita straight face helicobacter pylor straight face da ce numi zice, si nu pot sta linistit deloc crying(. mi-e frica acum sa mananc cartofi ceva ce cade greu la stomac, sucuri iar mi-e frica sa beau ex: de pere etc. sad inainte dupa regimul de 2 saptamani mancam de toate smantana etc. acu m-a intors iar. ce sa fie? pana imi reviu cu stomacul mai dureaza? Funda cel mai bun raspuns, pls ffara ( du-te la doctor)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca ar fi cazul sa vorbesti cu mama ta si sa te treaca la un regim sanatos cat de cat.
Elimina grasimile/sucurile carbo/prajelile...
Bea ceai de sunatoare, mananca carne fiarta/gratar/ si nu ezita sa iti faci un set de analize!
Daca te simti rau, adreseaza-te direct la urgente!
Chiar d aca urasti medina, nu ai incotro si trebuie sa ceri ajutor avizat!
Un an nou fericit happy

| VoicuStefanDaniel explică (pentru caramela):

M-am saturat de regimurii peste cap, mereu regim regim, nu mai pot crede-ma, am tinut regim atunci pentru ca ma simteam rau... acu dc sa mai tin regim pana fac 80 de ani? sad

| caramela a răspuns (pentru VoicuStefanDaniel):

Daca tu crezi ca te simti mai bine mancand grasimi si prajeli, atunci faci cum crezi.
Eu mi-am zis punctul de vedere, decizia iti apartine!
Un an nou fericit!