| DonMecanico a întrebat:

Am si eu niste nelamuriri si vreau sa ma ajutati cu niste raspunsuri, am facut ieri o endoscopie si am fost diagnosticat cu hernie hiatala sad, mi-a dat tratament, dintre care unul se numeste Nexium 20 mg, azi am fost taicamiu sa mi le cumpere de la farmacie si in loc de nexium, mi-a luat Emanera 20 mg, ca a zis farmacista ca sunt asemanatoare, doar ca difera numele, sunt bune si aceste pastile? au efect cum are si nexium? ce spuneti...
Si inca ceva, avand aceasta boala, pot manca banane, cascaval? m-am uitat asa ce nu trebuie sa mananc si ce trebuie sa mananc, dar nu-mi spune nimic despre aceste lucruri., astept un raspuns serios la ce v-am intrebat, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexandraM888 a răspuns:

Daca farmacista i-a dat tatalui tau acele pastile inseamna ca sunt bune, farmacistele nu dau de obicei pastile dupa ureche, probabil este o alternativa la nexium dar se numesc altfel! Ia-le linistit, in ceea ce priveste alimentatia in mod normal medicul trebuie sa iti spuna cu exactitate ce ai sau nu ai voie sa mananci dar nu cred ca sunt interzise bananele sau cascavalul!

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, farmacista avea dreptate : Emanera 20 mg este similar cu Nexium 20 mg - ambele având ca şi substanţă activă Esomeprazol-ul!

Vezi Prospectele la linkul :
http://www.medipedia.ro/......20-mg.aspx

Toate cele bune.