| Fe_Petrus_1981 a întrebat:

am primit un CD-ul medical de la RMN si nu mi se deschide nimic, am inteles ca trebuie ceva program special gen dicom? Un link ceva mi-ar fi de ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Si e mare lucru sa faci un cont?

Incearca sa deschizi fisierul respectiv, o sa iti apara un mesaj de tipul "Nu exista program", moment in care poti apasa pe optiunea "Cauta program". Windows o sa iti instaleze automat un program.

Ideea e ca astea nu sunt imagini jpeg sau PNG, sunt imagini DICOM care au mult mai multe chestii. In general pacientilor nu le pasa de tampeniile astea, se duc cu CD-ul la doctor. De asta nici nu prea sunt multe programe moca care stiu sa deschida DICOM-uri.

| Fe_Petrus_1981 explică (pentru PainTech):

Nu mi se deschide nici un fisier, doar se invarte CD-ul in gol si apoi se opreste.ms oricum.

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Https://www.postdicom.com/en/blog/top-25-free-dicom-viewers

Găsești aici mai multe programe gratis, eu cred că am folosit postdicom la o imagine rmn.

| Fe_Petrus_1981 explică (pentru PainTech):

Alte linkuri ceva, direct, pe acele programae ma pune sa fac cont, si ce mai stiu eu...eu vreau sa pot citi un CD nenorocit, raspuns irelevnt.