| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare bebelusul meu in varsta de 2 luni jumate a avut o raceala pe care am tratat-o cu ospen suspensie, dupa 7 zile i s-a facut vaccinul de 2 luni la care dupa 4 zile a inceput sa tuseasca i-am dat bromexin de tuse si in a 5 -a zi l-am internat in spital cu bronsita asmatica.Intrebarea mea : poate sa se fi inbolnavit din cauza vaccinului? daca raceala nu a fost tratata suficient? Ana Ravar din Talmaciu -Sibiu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| larapopa a răspuns:

In cazul daca Ospenul ti-a fost recomandat de un medic, acel medic nu a facut alegerea cea mai buna, in aceste cazuri Ospenul nu este indicat, se foloseste cu rezultate foarte bune Eritromicina. O raceala, la orice varsta, daca nu este bine tratata, poate sa dea complicatii. In cazul copilului tau vaccinul nu are nici o legatura cu boala care a facut-o dupa vaccinare. Poate sa fie o complicatie a vechii raceli care nu a fost tratata bine, adica complet. Spui ca este internat, sau a fost internat, cu diagnosticul de :bronsita asmatica, la varsta de 2 luni, si in general pana la un an, Nu exista asa ceva, copii pana intr-un an, nu pot sa faca bronsita asmatica. Pot sa faca Acut Bronchiolitis, dar nu bronsita asmatica

5 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Daca nu a fost perfect sanatos la momentul vaccinarii DA se poate sa fie de la vaccin... orice vaccin se face in momentul in care copilul, adultul este perfect sanatos... fara nici o simptomatologie... altfel pot aparea complicatii destul de grave mai ales la un bebelus

| mioara a răspuns:

Nu din cauza vaccinului sa imbolnavit

| alina88 a răspuns:

Eu am doi pui unul de 1 an si 9 luni si fetita de 2 luni jumatae. Cu davi am avut cateva probleme, a facut otita si bronsita dar ...eu cand am vazut ca tuseste m-am dus direct la spital, eu nu am inteles in intrebarea ta daca i-ai dat medicamentele din propria initiativa sau ai consultat medicul, oricum nu cred ca a avut ceva vaccinul.in general ca urmare la vaccin se face febra, dar depinde de la copil la copil, nu vad vreo legatura cu raceala copilului, parerea mea este ca ori a fost prea slab medicamentul, ori l-ai administrat prea putin.
ORICUM CEL MAI IMPORTANT ACUM ESTE INSANATOSIREA GRABNICA A PUIULUI TAU.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.si eu am bebele tot cam la aceiasi varsta. e bosibil ca ce ai pati sa fie si din cauza vacinului.sti ca el provoaca unele reacti adverse, LACRA BRAD.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am un baietel de 2 ani are un harait in piept cind am fost cu el la medic mi-a zis ca are asm bronsitic. Acum il tratez cu ventolin xizal si eurespal este bine? Mirea mariana poarta-alba constanta