| Anailyn a întrebat:

insa cei care sunt in masura sa ma ajute ii rog sa imi lase comentarii, insa nu si cei care se amuza pe acest subiect. De cateva luni am probleme de sanatate care ma cam ingrijoreaza. Cand urinez am o usturime care nu ma lasa pana in momentul in care i-au pastile(calmante) sau beau ceai si de multe ori ma intreb din ce cauza poate fi. De curand mi-am inceput viata sexuala si uneori am dureri in timpul actului sexual. Trebuie sa mentionez ca am probleme cu rinichii insa ma intrebi daca durerile pot provenii de la ovare sau nu stiu. Nu m-am dus la doctor din frica de a nu afla mama ca mi-am inceput viata sexuala si de aceea aman momentul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna seara! daca te ustura cand te urinezi, inseamna ca ai infectie urinara, ai si scurgere? patezi chilotul? si eu am trecut printr-o astfel de situatie, nebagand-o in seama si ajunsesem sa nu ma mai pot urina, trebuia sa beau ceaiuri diureice, s-au sa iau pastilute sa fortez urinare, dar era si mai grav ca ne putand sa ma urinez imi crestea tensiunea, astfel am fost nevoita sa consult un medic ginecolog, bine istoricul este mult mai mare, dar iti zic ca fara tratament recomandat nu te poti face bine si nu sta cu infectia in tine ca devine mult mai grava...eu am tratat-o cu antibiotic si ovule.happy

3 răspunsuri:
| danutza_2917 a răspuns:

Asta se intampla de fiecare data cand urinezi sau doar dupa un contact sexual? Daca doare la contact poate fi o anexita, deci o inflamatie a ovarelor, dar usturimea la urinare daca tu zici ca dispare la calmante sau ceaiuri atunci incearca sa urinezi si sa faci dus dupa fiecare contact. Daca nu cedeaza atunci trebuie sa mergi la doctor pentru ca poate fi o infectie urinara sau fa un examen de urina si o urocultura, ca sa fii sigura ca nu e vorba de rinichi.

| Anailyn explică:

Nu, sangerari nu am. Insa ar putea tine asta de ovare sau doar infectia? ti-am spus, sunt foarte speriata in privinta asta si nu stiu ce sa fac. Insa iti multumesc de ajutor:*

| Anailyn explică:

Am probleme de obicei cand nu consum lichide, in special daca nu beau ceaiuri. Probabil poate am disconfort in timpul actului sexual din cauza usturimii si nu sunt in laugul meu. Credeti ca doctorul se poate lega si de faptul ca mi-am inceput viata sexuala?