| Ioanaaal a întrebat:

Am si eu o intrebare..Ma inteapa ovarele si ma doarte foarte tare burta insa ciclul imi vine destul de putin in comparatie cu alte luni,am avut si probleme in ultima perioada, am fost stresata ...Inca ceva dupa ce urinez ma doare si mai tare burta. Oare ce sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba şi de o anexită ( răceală/inflamaţie a ovarelor )!

TREBUIE să mergi un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.
Ar fi indicat, eventual, şi un test de secreţie vaginală ( "lamela" )...

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi mai multe detalii despre anexită la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/anexita_9116

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

http://www.copilul.ro/......a7965.html

Pentru a atenua temporar aceste dureri pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
mergi la ginecolog, la un control si cere un test papa nicoloau, calposcopie si o ecografie daca este nevoie.
O zi buna.