| AvakinAndrei a întrebat:

Am și eu o intrebare pentru cineva! Cum ii poti spune mamei tale ca ai luat o nota mică fără sa se enerveze? Chiar nu stiu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| miaumiau8888 a răspuns:

Caută un motiv pentru care ai luat nota aia. Nu ai învățat? Nu îți place? E responsabilitatea ta, deci nu poti evita asta la nesfârșit. Încearcă să îi spui asta cât mai sigur pe tine, cu câteva păreri de rău, și că data viitoare o sa încerci mai mult. Dacă e o materie care îți displace, atunci spune-i că îti e foarte greu să înveți la ea.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Mama draga, te rog sa-mi explici lectia, fiindca nici cum n-o inteleg. Am si luat o nota mica din aceasta cauza. (

| Mosotti a răspuns (pentru Bula):

Parintii de acum parca sunt tembeli, erau si ei nebuni la varsta copilariei ca doar ii stiu, nu stiu ce ii apuca acum.
Ce faceau si ce faceam noi...nu se mai face acum, ca astia nu se mai descurca.

| Mosotti a răspuns:

Pai nu ii spui decat daca te intreaba, iar daca nu intreaba si zice ca de ce n-ai zis cand afla, zici "pai m-ai intrebat?".
Daca trebuie sa ii zici, ii zici si gata, se enerveaza dar ii trece.

Descurcati-va si voi, ca noi in anii 80-90 ne descurcam f bine.
Eu ascundeam lucrarile prin tablourile electrice din scara.
Sau sub covor, iar daca se ducea la scoala, aia era, dar eu imi jucam cartea.
Uneori nu se afla deloc.
Se inchidea anul si gata. Mai trecem eu in carnet note care doream, medii, si adios, adica le modificam f atent, se uitau parintii in carnet si gata, nu ma mai intrebau daca e sedinta sau nu.

Le ziceam de sedinta la inceputu anului cand nu erau note, dupa aia nu mai ziceam.
Vazand carnetu nu se mai duceau ca ziceau ca nu mai are sens.

Ca daca aveam parinti nasoi, o cereau minciuna, ce sa le fac.
Nu luam mereu note mici, dar mai luam, si trebuia sa rezolv problema profi.
Aia cu minciuna are picioare scurte e falsa uneori.
Depinde cat de atent e omu si profi.

Ca daca is parinti intelegatori, nu se mai ajunge aici.
Ca se suparau si daca luam o nota mica la un trimestru.

| Yuoia a răspuns:

Chiar nu se poate.
Sau exista varianta: Mama, inainte de a te enerva, cauta cureaua tatii.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Spune-i așa.
Dimineață cand am plecat la școală o mașină mică și cu viteză foarte mare era să mă calce. Noroc c-am vazut-o la timp și-am evitat să fiu călcat. Apoi, dupămasă cand am terminat orele și-am luat și notă mica, veneam acasă, mergem pe trotuar cand o țiglă de p-o casă mi-a cazut la 5 centimetri in față. Astazi a fost ce-a mai proastă zi din viața mea,

| cfrtobias a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Si nu trebuia sa zica asta in ziua aia? acum dupa ce o aflat nota s-a petrecut?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru cfrtobias):

Asa e. acum e prea tarziu

| LaviniuA a răspuns:

Ii dai pastile de nervi.
Mergi la ea si ii zici vorba aia: "iei, nu iei bacul semintele acelasi gust are".
Apoi ii zici ca ai luat un 2 big grin

| gigite a răspuns:

O inmultesti cu 2 si-i spui adevarul...

| Arasto532 a răspuns:

Îi spui că ai luat o notă mică și că o vei repara la următorul test sau ascultare. Nu ai reușit să te concentrezi, ai fost distrat.