| anonim_4396 a întrebat:

Prietenul meu a fost muscat de un caine si a facut injectie antitetanus (parca asa se numea) dar dupa un timp i s-a umflat mana grav si a inceput sa faca puroi, i s-a inrosit zona ca a inceput sa iasa sange cu puroi. Acum am fost cu el la urgente iar medicul l-a internat si trebuie sa stea in spital sa ia niste antibiotice. Mi-a spus intre timp ca e alergic la gentamicina si cand am cautat pe net am gasit ca asta se administreaza la SEPTICEMIE. Si doctorii dupa cum i-am vazut pareau foarte ingrijorati! E posibil sa aiba septicemie? Va rog mult, dati-mi un raspuns urgent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Nu inseamna neaparat ca are septicemie.se administreaza antibiotic pentru a preveni septicemia. oricum nimeni de aici nu are de unde sti daca a ajuns in pragul de septicemie sau nu. Daca e pe mana doctorilor, nu iti face griji, se va face bine

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Intai de toate ar trebui sa te linistesti. Frica nu ajuta pe nimeni.

Apoi cand a fost muscat, se pare ca acel caine avea in gura si alte bacterii, care prin muscatura au ajuns in sange, si de acolo problemele.

I se administreaza antibiotice ca sa incerce sa tina sub control acele bacterii. Oricum nu prea au ce face.

Septicemia este o infectie generalizata.

Oricum ai grija sa il tii minte pe stapanul catelului. Poate fi bagat in tribunal usor.

| CuriousStuff a răspuns:

La spital I s-a facut antitetanus si antirabic.
Un medicament nu se administreaza doar intr-o singura boala, gentamicina si administreaza si in infectii, nu doar in septicemie, care cum bine a spus cineva mai sus, este o infectie generalizata(in tot corpul).
Foarte putin probabil sa aiba septicemie, insa are o infectie foarte urata care trebuie tratata, si pana se fac analize si se stie exact ce bacterii sunt acolo si la ce sunt sensibile se da antibioticul cel mai puternic.
Iar daca esti foarte speriata nu ezita sa intrebi medicul exact ce are, el o sa-ti spuna daca e septicemie sau nu, si chiar daca e, si septicemia se trateaza, e bine ca ati mers la spital in timp util.

| KillaNoFilla a răspuns:

Din pacate e posibil, de asta i-au dat gentamicina.Roagate sa nu aiba.