| xNoNaMe a întrebat:

Am si eu o intrebarea tumoarea pe creier se face din cauza unei lovituri foarte puternice la cap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare dintre noi a suferit, la un moment dat, un accident care s-a soldat cu o lovitură la cap. Totuşi, în unele situaţii, astfel de traumatisme pot duce la complicaţii dacă nu sunt luate în seamă eventualele simptome.

Traumatismele craniocerebrale nu produc numai dureri locale, ci pot duce şi la perturbarea echilibrului la nivelul întregului corp. Când loviturile la cap nu sunt urmate decât de durere vorbim de leziuni uşoare. În cazuri grave, traumatismele pot duce la pierderea cunoştinţei, la apariţia cefaleei intense, a tulburărilor de echilibru, la crize convulsive şi la paralizie a feţei sau a membrelor.

Hematoamele, consecinţă frecventă

Printre cele mai frecvente complicaţii ale loviturilor la cap se numără hematoamele, care sunt, de fapt, cheaguri de sânge, localizate în diverse puncte ale cutiei craniene. Dacă acestea au dimensiuni mici, se recurge la tratament medicamentos. Când cheagurile sunt mai mari, este recomandată operaţia.

Este foarte important de ştiut că hematoamele pot apărea şi la câteva săptămâni după lovitura la cap, această complicaţie fiind anunţată prin simptome precum cefalee, greaţă, vărsături şi amorţirea mâinii. Hematomul intracranian apare în aproape 23 la sută din cazurile de traumatisme severe.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, o singura lovitura la cap nu produce tumora.

Abh
| Abh a răspuns:

Tumorile cerebrale sunt in general secundare, adica sunt metastaze ale unei alte tumori prezente in organism. De la o lovitura puternica la cap faci in cel mai rau caz o comotie cerebrala.

| Dummi a răspuns:

NU, adica sansele sunt de la f-f-f-mici pana la nule.

| Amy a răspuns:

In unele cazuri da.depinde.

| Tofeni a răspuns:

Se face din cauza unor boli netratate