| DBlack a întrebat:

Am si eu o mica problema.

Atunci cand fac dus imi apar pete rosii pe piept, si pe maini (cateodata) tin sa mentionez ca nu ma mananca, sau altceva, doar apar, si dupa 10-20 de minute dispar pur si simplu.

Eu personal ma gandesc ca este de la sapun,sau gelul de dus, pe internet anumite persoane spuneau ca este de la apa fierbinte.

P.S - cand ma duc la strand,plaja, mare nu apar pete.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca suspectezi sapunul si gelul de dus, schimba-le si vezi reactia. Este posibil ca agentii chimici din ele sa-ti dea o alergie. Un sapun nonalergic este cel pentru copii.
O cauza ar mai putea fi clorul din apa. Unele persoane sint mai sensibile, iar in unele orase se pune mai mult decit ar trebui.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc pentru fundita. Nu am vazut cind mi-ai dat-o. Inteleg ca ai gasit cauza si ai eliminat-o.

Răspuns utilizator avertizat
| HeresyoftheUnknownGod a răspuns:

Cum a zis şi @unuldinceimulti, e foarte posibil să fie o reacţie alergică uşoară la săpunul şi gelul de duş respective, dar nu cred că e din cauza clorului, din moment ce ai scris că nu-ţi apar pete când te duci la ştrand.
Schimbă produsele, şi vezi dacă îţi mai apar petele.
Dacă încă îţi apar, schimbă-ţi şi şamponul.
Şi dacă ÎNCĂ îţi apar, poate e din cauza fluxului circulaţiei sub apa fierbinte.