| petunia a întrebat:

Am si eu o problema.am cateodata senzatia de nod in gat, ca si cum cineva m-ar strangula. Din ce cauza poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexandrinaa a răspuns:

Pot fi mai multe motive (si eu am): ori ai probleme cu tiroida, si ar trebui sa-ti faci analizele, ori probleme de stres, si inghiti greu si simti putina greata, sau chiar probleme cu fierea (fierea da niste simptome de toata groaza), sau ar mai fi varianta: meteosensibila, si cand se schimba presiunea atmosferica sa se simti putin "strangulata"... cam astea ar fi, in mare, toate posibilitatile. Nu trec la boli mai grave... caci nu cred sa ai (daca aveai, le-ai fi spus, le-ai fi stiut). Puup

6 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Consulta un endocrinolog

| dana_7742 a răspuns:

Este bine draga petunia sa faci un consult endocrinologic, pentru-ca ceea-ce spui aici sa-ar putea sa fie din cauza glandei asa numita TIROIDA.Nu trebuie sa te alarmezi, si e bine sa actionezi din timp.

| Irina a răspuns:

Senzatia de nod in gat poate fi cauzata de lipsa de calciu dar nu cred ca intr-atat incat sa fie ca si cum te-ar strangula cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am mai citit pe alte forumuri si am aflat ca acesta senzatie vine in general de la lipsa calciului si a magneziului din organism.Eu ma lupt cu aceeasi problema in momentul acesta si am de gand sa iau chiar acum o pastila de calciu cu magneziu.Eu mai am un simtom si anume mi se bat rau ploapele si am si un motiv sa cred ca am o carenta de calciu si magneziu, pentru ca de cateva zile am inceput o dieta foarte drastica vrand sa scad mult in greutate intr-un timp scurt si deci am fortat nota cu foarte multe lichide si nimic altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa fie tirda.Consulta un endocrinolog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi si o viroza respiratorie ascunsa...chiar acum fac si eu tratament... mergi la un consult