| ankuuu a întrebat:

Am si eu o problema, am tras curent si ma doare gatul, urechea si mi s-a umflat toata partea dreapta. Deasupra unui dinte simt ca si cum as avea infectie ceva, am luat antibiotice dar pana acum nu au facut nimic, e o durere insuportabila, nici sa adorm nu pot. Ajutati-ma si pe mine crying(( Precizez am vrut sa ma duc la dentist dar asta s-a intamplat ieri[a inceput sa ma doara si sa se umfle] si astazi am luat antibiotice crezand ca va mai trece dar totul parca se agraveaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nah, du-te la dentist, nu mai amana. Sigur ai un dinte cariat. Ce antibiotice ai luat, cine ti le-a prescris si ce farmacist ti le-a eliberat? Antibioticele se vand numai cu prescriptie, din cate stiu eu, ca daca le iei 'dupa ureche' numai iti faci mai mult rau.

| BRG a răspuns:

Mergi mîine dimineață urgent la dentist.

| CristinaLazar858 a răspuns:

Cred ca cel mai bine este sa mergi la un doctor. Dar urgent pana nu apr si mai multe complicatii. Sper sa te faci bine.

| CretzulinaB a răspuns:

Mda...pai nu are ce sa iti faca dentistul la o nevralgie.Iti da calmante.Dar hai sa-ti spun eu cum ai putea scapa de durere si sa poti dormii noaptea. Pune pe putina vata spray, o cantitate considerabila, numai nu deo si baga in ureche.o sa simti cum iti ia durerea cu mana.nu doare.ai incredere (sunt farmacista).Ca si calmant poti folosi Paracetamol Sinus are efect. sau Ketorol, Mig 400, Aulin, Piafen. daca iei antibiotice ai grija sa iei 10 zile sau 7 daca au compozitia de substanta activa mai mare.Sa te faci binehappy