| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema cu care ma confrunt si v-as întreba si pe voi ca poate imi puteti da un sfat.
De cateva zile imi pare frecvent (de câteva ori pe zi) o stare foarte nașpa ce consta in nod in gat si piept, respiratie greoaie ce automat ma si sperie.Starile astea apar si dispar, în general apar de dimineata.Primul simptom este ca si cel de foame, tuse seaca ce imi da senzatia ca urmeaza sa am palpitatii (dar nu am) apoi nodul in gat si in piept de care nu mai scap ceva timp.Nu stiu exact cat durează treaba asta dar cert e că după ce ma lasa la ceva timp ma ia iar si mi-e frica de un atac de cord sau infarct.
Am avut in trecut atacuri de panica provocată de frica de medici sau de ceva boala gravă dar am scapat de ele o perioadă si atunci se manifestau altfel, ori nasol de tot cu palpitatii ori foarte usoare doar cu o senzatie de tristete, plâns, agitație stare de nervozitate.Starile pe care le am acum in schimb sunt diferite si au inceput treptat,la început cu stare de agitație si lipsa de aer,nervozitate, apoi treptat ameteli până la o palpitatie urâtă și după o zi nodul in gat si ce am descris mai devreme.
Ce poate sa fie?
Unii imi spun ca anxietate, spasmofilie, atacuri de panica.Altii optează către probleme cu tiroida lipsa de calciu, vitamina D sau anemia iar mie mi-e frica de medici si nici nu stiu unde sa merg ca nu am medic de familie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Naty daca esti asigurata trebuie sa cauti un medic de familie si sa vezi de sanatatea ta, la ce ai scris acolo as merge pe atacuri de panica

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Ma lăsat vreo două zile da azi m-au luat palpitatiile, adică simteam cum ca nu mi-ar bate inima cum trebuie.Mi-am luat tensiunea si tot si erau in regula.
Nu sunt asigurata aia e problema.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Pai vezi, nu poti sta fara asigurare

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu pot nu pot da daca nu am ce fac mor? La urgente degeaba merg la mine in oras ca e doar aglomerație, iti face o perfuzie si te trimite acasa si cand am fost tura trecuta si mi-a luat sange a zis,gastroenterita sau ceva de genul, ai facut si un atac de panică și ai nu stiu cum nu stiu ce globul si gata.
Dacă merg la un cabinet ma programează peste cel putin o săptămână si si acolo nu stiu la care sa merg, ca poate e la inima, poate am cu tiroida, cu plamani ca nu stiu de la ce pot avea palpitatiile si imi plătesc consultările pe la toti si poate tot nu aflu ce am.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Naty de ce nu vezi de ajutor social? nu vad de ce ar fi o rusine, ai asigurare medicala asigurata, bani, transport gratis, bani

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să răspund mai deosebit ca să poți înțelege.
Ai preferat să pui o poză în care se văd niște tatuaje elaborate. Și un limbaj al semnelor cu degetele care semnifică se pare victorie. Și o rochie cu un mesaj alfanumeric printat, ca decor. Totul foarte armonios cuplat, ca să exprime personalitatea, dar ascunzând fața.
Pe acea rochie ai un imprint care se face cu o tehnică specială. Ai putea să îl elimini de pe ea? Probabil că nu, sau cu un mare efort, iar rezultatul ar fi oarecum dezastruos, s-ar pierde în mod cert efectul estetic.
Dar tatuajul de pe picioare? Din nou, eliminarea, presupunând că ai încerca asta ar însemna durere în primul rând. Revin.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am început să îți răspund referitor la imprinturi.
Și ceea ce și se întâmplă este un imprint.
Este un imprint pe creier legat de o tensiune care se descarcă prin aceste simptome.
Astfel, dacă ele se întâmplă dimineața, și sunt legate de anxietate, așa se pare, ele sunt un semnal că ceva din ceea ce și se întâmplă în timpul zilei ca temă majoră dorești să eviți. Rațional totul pare a fi în ordine, emoțional la nivel profund refuzi ceva. Conflictul la nivelul neuronilor dintre centrii de comandă determină nevoia de descărcare, și caută căi.
Să te uiți cum se formează un fulger cu încetinitorul, se găsesc clipuri din acestea pe net. Începe o ionizare aerului ca un firișor, aerul înfierbântat la câteva mii de grade devine conducător, se mărește șuvoiul devine fluviu care conectează norul cu pământul. După ce canalul făgașul e format, se pot scurge pe el mii de amperi de electricitate. Astfel ca să se scurgă tensiunile nervoase la dta s-au format canalele de descărcare care provoacă acele simptome.
Se poate rezolva fără medic, cu niște măsuri simple. Va urma.

| mistichypnosis a răspuns:

Buna!
Sincer numai un doctor te poate lamuri.Nu stiu cum ai putea rezolva problema cu doctorul de familie, dar ar trebui sa iti faci o programare la doctor cat mai repede, mai ales din cauza faptului ca observ ca aceasta problema, ca sa zic asa, te macina foarte tare.Si eu aveam o frica uriasa de moarte si ma stresa orice durere pe care o aveam.Din cauza asta am inceput sa respir ciudat si m-am speriat si mai rau(la modul in care am ajuns la urgente la spital si s-a dovedit ca nu aveam insuficiente respiratorii). Inevitabil va trebui sa ajungi la doctor pentru ca nu vei putea trece peste stresul asta decat cu ajutorul unui specialist.Acesta foarte probabil iti va da niste analize de facut si totul va fi bine.
Sanatate!happy