| допинг a întrebat:

Am si eu o problema cu tenul. Prin clasa 10-a a inceput sa mi se faca acnee destul de severa. Am incercat tot felul de creme etc nu prea m-au ajutat pana am mers la dermatolog si mi-a dat Doxiciclina + Skinoren. Am luat Doxiciclina timp de 3 luni in timp ce ma dadeam si cu Skinoren si intr-un final dupa ce am terminat cele 3 luni de antibiotic am scapat sa zicem de acnee dar nu in totalitate. Dupa ce am vazut ca tenul meu s-a vindecat cat de cat am oprit tratamentul cu Skinoren (crema) si ma dadeam mai rar cu el poate 1-2 la 2 saptamani. A trecut 1 an iar cand a venit sezonul de toamna si sa fie mai rece a inceput din nou sa mi se faca cosuri / acnee, am incercat iar cu Skinoren dar nu prea a mers. Vazand ca nu merge cu Skinoren am inceput sa iau din nou Doxiciclina si mi-am cumparat DUAC GEL, dupa vreo 2 luni tenul meu s-a curatat din nou si iar am intrerupt crema pentru fata... si din nou acum sunt clasa 12-a a inceput sezonul rece si mi se fac din nou cosuri... ma dau cu DUAC in fiecare zi dar nu mi se curata fata 100%, simt parca nevoia sa iau din nou Doxiciclina dar mi-e frica sa iau atata antibiotic din nou. Vreau sa precizez ca nu am o dieta cam sanatoasa, mananc fast food / dulciuri dar in mod regulat nu fac abuz. Parintii mei mi-au spus ca e si varsta si cu timpul o sa imi treaca dar parca nu mai trece tot recidiveaza si chiar vreau sa iau o masura sa termin cu problema asta. Daca aveti ceva solutii va rog tare mult sa imi spuneti, am si un ten mai sensbil, ma inrosesc destul de rapid. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doxicilina se ia timp de o saptamana (mai exact o folie de 10 capsule). Daca in acest timp nu-si face efectul, atunci este vorba de o infectie cu o bacterie foarte rezistenta sau nu este infectie.

Cosurile apar la varsta adolescentei din cauza schimbarilor hormonale. Cel mai eficace remediu este tratamentul cu drojdie proaspata (cauta intre raspunsurile TPU "drojdie proaspata", date de mine, sunt multe).

Eu am scapat de o infectie cu puroi pe piele, care a recidivat, cu un tratament natural, recomandat de cineva:
Se aduna o cantitate maricica (o punga de nailon de cumparaturi) de planta "ROSTOPASCA", rupt din radacina. Se aleg exemplare de 30-50 cm inaltime, la ruperea carora apare o zeama portocalie.
Se spala plantele de praf si se storc intr-un robot storcator de fructe. Va rezulta un suc de cloare verde-inchis, care se va inchide la culoare cu timpul. Trebuie sa preparam cel putin un jumat de litru.
Sucul rezultat se pune intr-o sticla si se pastreaza in frigider. Zilnic se amesteca o lingura din acest suc intr-un pahar de apa si se bea.

Cura de dezinfectare va avea o durata de 3-4 saptamani, timp in care infectia va disparea.

| допинг explică (pentru Bula):

De unde pot sa cumpar aceasta planta ROSTOPASCA? si nu am inteles faza cu exemplare de 30-50 cm inaltime...

| Bula a răspuns (pentru допинг):

Nu trebuie s-o cumperi, creste peste tot: in curti, gradini, parcuri etc.
E o planta care ramane verde deseori si iarna, are flori de culoare galbena si la ruperea trunchiului apare un suc portocaliu (spre rosu). Aceea zeama portocalie se foloseste pentru negi - si nu numai.
Planta are multe efecte terapeutice:
https://www.csid.ro/......s-11484447

| Adry05 a răspuns:

Incearca sa iei Acnee out pastile. Nu e antibiotic, e ceva complex de vitamine, trebuie luata o pastila pe zi, dupa ce mananci, aproximativ la aceeasi ora, adica nu e ca antibioticul dar nici sa iei azi dimineata maine seara si iei timp de 90 de zile (3 cutii trebuie sa cumperi, fiecare cutie are 30 de pastile).

| допинг explică (pentru Adry05):

Nu stiu daca m-a ajutat dar am inceput sa iau timp de vreo 2 saptamani si tenul meu parca chiar s-a curatat si nu e asa uscat si etc, ii mai curat

| Adry05 a răspuns (pentru допинг):

Mie chiar mi-au fost bune. Am inceput acu sa-mi apara iar niste cosuri si ma apucasem iar sa le iau dar nu stiu ce se intampla ca nu le mai gasesc prin farmacii si a trebuit sa intrerup.

| допинг explică (pentru Adry05):

Da stiu si eu le am gasit destul de greu... apropo cati ani ai?

| anonimg a răspuns:

Prin piele iese surplusul -tot ceea ce organismul nu (mai) poate folosi. In adolescenta hormonii de crestere explodeaza; ei ajuta la dezvoltarea intregului organism. Dar ceea ce este prea mult se transforma in... acnee.
Nu ai nevoie de creme sau antibiotice. Daca te apuci de un sport, de orice fel de miscare, atunci lucrurile vor reveni la normal. Hormonii vor fi "consumati" si nu se vor mai manifesta urat. Esti in perioada de dezvoltare; de aceea acum este timpul pentru miscare. Fa-ti planuri pentru orice miscare fizica ti-ar place sa faci.

| допинг explică (pentru anonimg):

Am facut fotbal de performanta timp de 10 ani si facusem si in clasa a 10-a cand a inceput sa mi se faca acnee severa, m-am lasat acum un 1 de sport... in trecut eram o persoana foarte activa faceam fotbal alergam mult / sala deci...

| anonimg a răspuns (pentru допинг):

Daca si cu sport a aparut acneea, atunci treaba este mai complicata...
Nu zic ca sfatul lui Bula nu are fi bun. I-as da funda.
Dar in locul tau as merge la medicii specialisti din Bucuresti. Ei sunt mai experimentati decat altii din tara.

| Donsavas a răspuns:

Carnea si zahărul atrag bacteriile in corp și prezenta lor este observată cu ajutorul acneei. Este un semn care arată că nu duci un stil de viață sănătos și inloc sa ai bacterii bune, ai parte de cele nocive.

| Mogiojojo a răspuns:

Incearca sa mananci mai sanatos in primul rand. Cosurile apar de la toxine care nu sunt eliminate cum trebuie din corp. Toxinele se elimina cel mai bine prin scaun si de aceea trebuie sa ai unul pe zi sau maxim la doua zile. Daca au trecut 3 zile fara sa mergi la toaleta fii sigura ca toxinele sunt inca in corpul tau. Am observat lucrul asta la mine si de cand merg la toaleta o data la 2 zile mi-au disparut cosurile.

| TheDarkDragon a răspuns:

Incearca sa te dai cu Aknesol.Este un gel care pe mine m-a ajutat.

| Ady117 a răspuns:

Bea multă apă, chiar și atunci când nu îți este sete. Încearcă să bei 2 l pe zi. Mănâncă fructe zilnic, fă puțin sport ( ai putea să alergi 30 de minute pe zi )
Mănâncă mai puțină carne și alimente ce conțin mult zahăr.
Nu ai nevoie neapărat de pastile / creme etc.

| допинг explică:

Am uitat sa precizez sunt baiat laughing

| Balcosmina55 a răspuns:

Bunăă. Cam aceeași problemă am avut-o și eu acum ceva timp. O să îți spun ce am făcut eu, pentru că am scăpat în totalitate de coșuri. Bun, deci. in primul rând mă "spălam" în fiecare dimineață și seară cu ceai de mușețel, adică luam o dischetă sau vată si tapotam pe față, pentru s intra mai bine în piele, apoi dimineața mă dădeam cu ulei de cocos, iar seara cu cremă de gălbenele, o lăsam pe față peste noapte. În aproape două luni am scăpat de toate coșurile. Mult succes!

| допинг explică (pentru Balcosmina55):

Pai daca te spalai cu ceai de musetele dimineata si seara atunci cum dimineata mai aplicai uleiul de cocos? sau seara cum te dadeai cu crema de galbene? Asteptati sa se usuce tenul dupa ce te dadeai cu ceai de musetel si aplicai dupa ulei de cocos/ crema de galbenele?

| Balcosmina55 a răspuns (pentru допинг):

Da, dupa ce ma spalam, aplicam crema sau uleiul