| MarryDllk a întrebat:

AM si eu o problema cu un deget. Mi-am rupt pielita si degetul s-a infectat... langa unghie este ceva galben cum ar coace iar pe langa este umflat si rosu. Ce ar trebui sa fac sau sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| qtheodora a răspuns:

Ai facut puroi la deget. Si eu am facut. Pune-ti betadina si tintura de iod, poti in fiecare seara sa desfaci tu acolo si sa iti mai scoti puroiul:). Pune-ti antibiotic, exista niste pastile, arata cam asa:
http://sanatate.acasa.ro/boli/cand-trebuie-sa-iei-antibiotice-149690.html
Le deschizi si inauntru este un praf ti-l pui la deget. Sper ca te-am ajutat Si Paste fericit!

| qtheodora a răspuns:

Http://www.google.ro/......tp?/imgres
Mama imi punea antibiotic din acela rosu cu galben:)

| Piableu a răspuns:

Cred ca ai panaritiu. Tine-l sub apa fierbinte, incearca sa tai unghia de langa "partea galbena" ( care este puroi) si scoate puroiul. Dupa ar trebui sa dai cu Iod ( tinctura de iod). Toarna intr-o bucata de pansament iod, dupa pansezi degetul. Sau du-te la un dispensar/ spital ( au ei mai multe). Daca in primele zile nu actionezi, dupa nu o sa mai vezi rezultate.

| AdinaVreaDoarFunditeDePusInPar a răspuns:

Acela galben este puroi.Nu-i nimic iti va trece in cateva zile.Totusi daca infectia persista ar fi bune sa te duci la un control medical.Si sa nu mai faci asa ceva Niciodata.

| urgentr a răspuns:

Du-te la doctor

| bogdan1004 a răspuns:

Pune-ti betadina sau rivanol si bandajeazal cu un pansament si dupa cateva zile mai pune si schimba-ti bandajul.

| noname20 a răspuns:

Am patit si eu asta. Trebuie cu o foarfecuta dezinfectata inainte sa vezi daca nu cumva este un colt de unghie incarnata. Daca da trebuie sa il tai. Apoi iti dai cu spirt dupa care aplici o crema cutanata numita Asocilin. Este foarte foarte buna stiu din proprie experienta si costa vreo 6 lei. Dar vezi ca se gaseste in farmaciile veterinare mai mult, la Pet Shop si din astea. Nu te speria crema este si pentru oameni. iti dai trei zile cu ea si dezinfecteaza si vindeca complet iti spun sigur, doctorul mi-a recomandato cand am avut aceeasi problema. Fundabig grin?

| Costas_Camelia_1976 a răspuns:

Asa am facut eu pai ia betadina si putina hartie pune degetul pe hartie si cu unghia dezinfectata inteapa si scoate puroiul asa faci in fiecare zi de doua ori si dca e mai rau trebuie sa te duci la medic si apropo sa nu mai faci asta pentru ca pot sa iti taie degetul! Bafta!

| Mikydutzaa12 a răspuns:

Si eu am avut asa cevahappy. Am fost la farmacie si mi s-a dat oxacilina si apa oxigenata.happy Ar fi bine sa faci si tu la fel si vezi ce ti se recomanda.