| Alex2242 a întrebat:

Am si eu o problema, de la 7 ani pana in prezent (14) m-am tot ingrasat. Problema este ca acum 2 saptamani am renuntat la suc, paine si prajeluri, in sens ca suc nu mai beau deloc, paine o felie la 3-4 zile la o ciorba, si prajeluri deloc, dar nu slabesc si totusi sunt oameni care au facut acelasi lucru si au slabit...nu mananc mult si am inceput sa beau si apa multa...ma poate ajuta cineva sa-mi spune ce fac bine si ce nu? P.s am 178 cm si 80.5 kg as vrea macar 70-72kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Răbdare, ești pe drumul cel bun!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Fa sport cat mai mult in special alergat.

| Alex2242 explică (pentru MihaiNicu23):

Nu am voie sa fac miscare intens pentru ca am facut hematom la genunchi, am lasat voleiul, care ma ajuta foarte mult, 6 ore de antrenament pe saptamana, si de.aia caut sfaturi, fac doar exercitii usoare, mai ies afara sa ma plimb etc

| ziftode a răspuns:

Ar trebui sa faci si sport... altfel o sa slabesti foarte, foarte incet pentru deosebit de simplul motiv ca organismul nu are de ce sa consume grasimea "pusa bine"
incearca macar sa faci plimbari zilnice, lungi (1h) si semi-alerte (adica nici pas de plimbare, nici nu te grabesti rau, te grabesti "putin")

| kart9 a răspuns:

Incepe ziua cu un pahar mare de limonada ca sa iti pui metabolismu in miscare [fara zahar] si bea cat mai mult ceai verde in timpul zilei. Mananca cina pe la 5 maxim 6 ceva light si apoi nimic pana a doua zi unde micul dejun e limonada.
Atunci cand mananci incerca sa nu treci de 1500 sau 1300 de calorii. Chestia aia care este scrisa pe toate ambalajele cu 2000 de calorii e pentru mentinere si nu pentru toata lumea. Poti sa cauti pe google calculator de masa corporala si sa vezi cu ochii tai cat ar trebui sa consumi. Ideea pe care trebuie sa o urmezi e inspirata de competitive eating [persoanele alea care mananca foarte mult si nu se ingrasa] si oameni pasionati de fitness care consuma o singura masa pe zi si eventual o gustare. Trebuie sa fie un fasting [perioada in care nu mananci] de cam 16h in fiecare zi. 24 de h daca poti. Organismul tau are nevoie sa intre in starea in care consuma grasimea pe care o ai stocata. Dupa ce ajungi la greutatea dorita poti sa mananci mai mult doar sa fie sanatos si treptat. O sa topesti grasimea imediat daca te tii serios. Daca vrei sa aflii mai multe cauta informatii despre fasting. Se gasesc articole si video-uri pe Youtube. Nu e o dieta ci un stil de viata.