| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. deci de curand am realizat cam am penisul foarte strambat in jos. mai mult de 30 grade si as vrea sa stiu daca e de la lenjeria stramba si daca voi avea probleme in timpul actului sexual. PS:am 15 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Pai ce sa-ti fac daca-ti cumperi lenjerie numai din Obor sau de la tarabele din piata...

| darrio2007 a răspuns:

Ai masurat gradul de inclinare? Si ti-a iesit 30 de grade? Nu este de la lenjeria stramba(cum ai scris)ci de la lenjeria stramta.Afecteaza doar la scrot.Probleme de fertilitate. Dragoste(sex)poate face oricine. Orice animal face asta.Indiferent ca traieste in jungla sau in Romania.

greece12
| greece12 a răspuns:

Foloseste lenjerie cu 1-2 numere mai mari, nu mai purta lenjeria intima stramta si, in plus, citeste toata conversatia de aici:

http://www.sfatulmedicului.ro/......rbat_32895

Daca nu vezi nici o diferenta in cateva luni, va trebui sa te adresezi medicului urolog.
Multa sanatate!

| AlexanderAdrian a răspuns:

Modul in care o lenjerie stramta nu stramba ar putea afecta curbura unui penis ar fi daca penisul tau in stare de repaos, flasca, ar avea o dimensiune mai mare decat media si ar sta prea presat in jos luand o curbura nefireasca.

Multe penisuri cresc pur si simplu indreptate in jos, altele in sus, iar unele pot lua curburi laterale. Insa asa cum ti-ai dat si tu seama o curbura prea mare nu e normala si poate afecta performanta sexuala facand penetrarea greoaie poate chiar imposibila in cazuri grave. Unele penisuri curbate prea tare pot pati fracturi in timpul actului sexual.

Ideea e ca specialistii spun ca o curbura nefireasca e cauzata de o afectiune a tesutului penisului si va trebui remediata chirurgical la o varsta potrivita, chiar nu cred ca asta se poate face in timpul cresterii accelerate din timpul pubertatii dar asta doar medicul stie.

Curbura e cu atat mai grava cu cat ea nu este lina ci pare sa faca un fel de cot. Sper ca nu ai asa ceva.

Revenind la lenjerie, daca penisul tau nu depaseste vreo 10 cm in stare de repaos, e cam greu sa se fi strambat de la lenjerie.

Insa poate fi de exemplu de la masturbare. Multi adolescenti capata erectii in situatii publice, penisul lor sta in mod normal in jos si in timpul acelei erectii apare o presiune. Altii se masturbeaza frecand penisul prin pantaloni sau lenjerie in timp ce acesta e indreptat in jos. Altii o fac punand penisul sa stea in lenjerie in dreapta sau in stanga astfel capatand slabe curburi in directia respectiva. Cu alte cuvinte daca practici o astfel de masturbare e bine sa n-o mai faci incepand de ieri cum se spune.

O data curbat si mai ales cu o curbura mare, penisul va fi aproape imposibil de indreptat prin metode mecanice si va fi necesara o indreptare chirurgicala. Singurul care poate evalua asta e medicul. Fa-ti un control e bine sa stii cu ce te confrunti din timp.

In legatura cu actul sexual, asa cum am mai spus pot aparea probleme insa chiar si unele penisuri curbate relativ mult pot efectua penetrarea, problemele apar la curburile mari sau cele care fac coturi unde presupunand ca reusesti sa penetrezi partenera, s-ar putea sa fii in imposibilitatea de a...lua viteza mai ales daca ai genul de penis care e foarte dur in erectie.