| Monica07 a întrebat:

Am si eu rugamintea sa imi spuneti argumente pro si contra nasterii prin cezariana. ma intereseaza parerile unor mamici nu pareri gen "am citit undeva". va multumesc astept cat mai repede raspunsuri pentru ca trebuie sa nasc in noiembrie si mie foarte frica de nasterea normala

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 2for2 a răspuns:

In primul rand daca tu si fatul sunteti bine opteaza pentru. nasterea naturala.E spre binele tau dar si a bebelui.Nu ai de ce sa-ti fie teama de cezariana, doar ca, 1. ramai cu cicatricea 2.se vindeca mai greu decit "jos".Eu am cezariana prima nastere, ca a fost cazul, Iar a doua nastere normala de 4kg 980g, cu epidurala si la urma cusut f. frumos.La ambele, in timpul nasterii nu am avut dureri.Asa ca Multa sanatate si gandeste pozitiv!

3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu am trei nasteri, toate pe cale naturala. Daca nu sunt complicatii care sa necesite o interventie, eu zic ca este mult mai bine pentru amandoi (mama si copil).

| mona a răspuns:

Nu are de sa ti fie frica de nastere, o sa fie bine...si eu cand am nascut muream de frica, in timpu nasterii am crezut ca mor pur si simplu dar am scapat vie si nevatamata cu un copil de 4 kgsi un pic...nastere usuara iti doresc si un bebe frumos si sanatos

| Monica07 explică:

Mie de nastere normala mi-e frica si este si faptul ca sunt foarte tanara in oct fac 18 ani si in noiembrie nasc