| Axel3232 a întrebat:

Am sinuzita, credeti ca imi poate afecta zborul cu avionul, e prima data cand calatoresc cu avionul si o sa am un zbor lung, ce as putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cate ore are zborul si cat de mari sunt problemele tale. Ia-ti asiguare de sanatate si daca ti se intampla ceva, primesti ajutor medial in primul aeroport unde ajungi.
Cat de lung ete zborul?
In principiu zborurile de pana la 10 ore sunt usoare si nu iti afecteaza nimic, dar daca sunt zboruri de peste 20 de ore, atunci sinusurile se pot inflama.
Nu uita sa-ti iei un puffer de la farmacie, ca sa te ajute la respirat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate călători cu avionul cu sinuzită.

| anonimg a răspuns:

Nu cred că este o problemă sinuzita. Dar cel mai bine este să informezi firma de transport și să le spui problema ta ca să fi sigur că nu vor apărea surprize(probleme).
Unele firme de transport refuză transportul sau au anumite restricții și în cazuri de sănătate. (Ex: https://www.ryanair.com/......entru-zbor )

| LadyKanae a răspuns:

Daca ai sinuzita poti fi destul de usor afectat de schimbarile de presiune atmosferica deoarece urechea medie, prin care se face legatura cu sinusurile, este cea mai expusa. Totusi, asta se poate intampla doar daca interiorul avionului nu este aerat adecvat pentru problemele de sanatate de genul sinuzite si otitei medii. Parerea mea este ca trebuie sa te interesezi daca sunt potrivite conditiile din mijlocul de transport pentru problema ta, insa, te sfatuiesc sa te consulti si cu un specialist O.R.L. ca sa fii sigur.