| alexiaolaru09 a întrebat:

Am "strepticoccus pyogenes(beta-hemolitic grup A, test PYR pozotiv) ++++" asa scrie pe buletinul de analize de la exudatul faringian. Am fost racita cu dureri in gat, nas infundat. Am luat antibiotic, am ramas cu nasul infundat. Iar de saptamana trecuta mi se decojesc palmele. A inceput pe degete si s-a intins pe palme. Acum degetele sunt mai bine, palmele se decojesc. Cam cat la suta ar fi probabilitatea sa mi se decojeasca talpile?
P.S. am fost la spital la dermato, apoi am facut exudat faringian si nazal, si azi am foat la spital la boli infectioase si mi-a dat ospen de 1000 de grame.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Caro34 a răspuns:

La streptococi da foarte bine Penicilina intravenos ca nu-i asa de dureroasa, apoi se mai dilueaza cu ser fiziologic si inca ceva. Mergi la ORL si discuta cu un medic ca sa nu fie si o sinuzita asociata lui; ei stiu cel mai bine astea. Decojirea nu stiu ce poate fi insa poate fi: vreo eczema luata de prin spital sau o carenta de vitamine si calciu sau stres. Mai apare si in unele depresii, frici, angoase! Trebuie stabilit de un medic dermato. Pt. o parere mai buna consulta 2 - 3 medici si analize de sange! Vezi sa nu fie si o alergie la par de animale, polen etc. Numai bine!