| Janaaaa11 a întrebat:

Am tendinta sa îmi strâng dinții pana ajunge sa ma doară gingiile și tot. Dacă pățiți și voi asta, ce faceți ca să scapi de tentația asta? Nu vrea sa port chestii d-alea de silicon :/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Noi nu patim asa ceva, pentru ca nu avem acest tic nervos.
Dar poti scapa de el, daca te auto-controlezi si incetezi sa-ti mai tocesti dintii.

| Janaaaa11 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc de răspuns!

| MadRaven a răspuns:

E vorba de bruxism cel mai probabil, și un pont care ne-a fost oferit nouă la facultate când vine vorba de bruxism e mestecatul de morcov crud înainte de somn (dacă suferi de bruxism doar în somn) sau de dimineață în caz că ai această problemă pe parcursul zilei.
Șmecheria e că tot mestecând la morcov îți amorțește mandibula și n-o să mai strângi din dinți toată ziua. Bineînțeles, morcovul poate fi substituit cu orice alt aliment de consistență asemănătoare, ideea e să-ți obosești maxilarele.

| Janaaaa11 explică (pentru MadRaven):

Un răspuns complet. Îți mulțumesc pentru timpul acordat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suferi de toc

| Bruno92 a răspuns:

Ai tendința să o belești

| MinIulia09 a răspuns:

Fă ceva special ce te distrage din a face asta, cu timpul vei scăpa de acest "tic".

| Camdhh a răspuns:

Ai cumva bruxism? Uite aici un videoclip despre chestia asta: https://youtu.be/L2Uq3HwCLn8

| Janaaaa11 explică (pentru Camdhh):

Mulțumesc din suflet!