| anonim_4396 a întrebat:

Am tinut o dieta de infometare timp de o luna, in care mancam doar dimineata si cate un fruct pe zi sau o salata, eventual mancare gatita. Am slabit mult se observa pana si la haine... insa acum am inceput sa mananc mai mult dar tot dimineata de ex: azi am mancat o punga de pufuleti, 30g ciocolata, o salata de rosii cu branza si un mar au fost consumate tot dimineata. Dupa ora 11 nu mananc nimic si sucuri acidulate nici atat, paine n am mai mancat de vreo luna jumatate. Nici nu stiu ce sa mai fac, simt ca ma ingras cand mananc la fel cum am mancat ceea ce am scris mai sus...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ma tem ca esti anorexica, ar trebui sa te vada un medic, si sa accepti sa urmezi o dieta si o viata sanatoasa. Daca continui asa, te vei distruge, iti vei distruge sansa la fericire, iti vei distruge sanatatea, vei suferi mult si vei muri timpuriu. NIMIC NU MERITA SA ITI FACI SINGURA RAUL ASTA.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Nu este bine ce faci deoarece într-adevăr, slăbeşti repede şi mult dar când începi să mănânci se depune fiindcă nu oferi corpului tău tot ce are nevoie şi îşi face provizii. Aşa am făcut şi eu mai demult şi am constat că am greşit. Cel mai bine e să iei trei mese principale şi două gustări la ore cât mai fixe. Nu te mai înfometa. Poţi slăbi şi într-un mod natural şi de durată. Evită băuturile acidulate, dulciurile şi pâinea. Mănâncă supe, carne de pui la grătar sau fiartă, iaurt degresat, etc.

Numai bine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce zici tu acolo nu e dieta, e un program de mancare foarte dereglat si anapoda pentru organismul tau.

| Cosmin86 a răspuns:

Diete de infometare tin doar oamenii INCAPABILI sa slabeasca sanatos ( adica cei REDUSI MINTAL )

| vangaelis a răspuns:

Ce spui tu este un caz psihiatric mai mult. Seamana izbitor de mult cu anorexia nervoasa. Ar trebui sa treci pe la un psihiatru.
Eu nu cred ca esti obeza ca sa iei o masura atat de drastica. Totul este numai in mintea ta.
Cum sa te infometezi mai? Tu stii ce repercusiuni are asta asupra organismului tau?

| LaviniaAC a răspuns:

Normal ca te ingrasi. Micul dejun trebuie sa indeplineasca 5 reguli importante: sa regleze glicemia, sa hidrateze, sa ofere corpului 25% din doza zilnica de proteina, sa ii asigure organismului toti cei 113 nutrienti necesari si sa dea energie. Tu decizi daca micul tau dejun iti ofera aceste 5 beneficii. Nu vreau sa te cert insa daca tu mananci doar dimineata, e automat ca totul sa se depuna. Corpul stie ca o sa il infometezi, neavand 3 mese MINIM pe zi, asa ca isi va face provizii.
Daca esti din Bucuresti te invit la http://www.adiocelulita.ro/......gratuita/. Nu te costa nimic. Acolo te voi scana cu ajutorul unui aparat, ca sa vedem exact masa musculara, varsta ta metabolica, cate proteina trebuie sa mananci zilnic si alte lucruri interesante.
Trebuie neaparat sa incepi sa ai 3 mese pe zi. Pentru mic dejun iti recomand un aliment complet, foarte usor de consumat: http://www.adiocelulita.ro/suplimente/nutritie-interna/shake-formula-1/. Pentru restul meselor incepe sa introduci alimente usoare: un iaurt, lapte, un ou, o rosie cu branza. Dupa ce ajungi la 3 mese pe zi, incepe sa cresti portiile.
Corpul trebuie sa intre intr-un echilibru. Nu avem nicio scuza sa ne infometam, sa mai tinem dieta cu varza sau sa mancam prostii precum pufuleti... exista atata informatie peste tot!