Întrebare recomandată | Dia_Clau_1988 a întrebat:

Am un bebe de 11 luni si a facut rino bronsita, iar medicul i-a prescris doua siropuri Eurespal si Herbion iedera expectorant.Pe ambele prospecte scrie ca sunt recomandate copiilor peste 2 ani! Ce sa fac i le mai dau? De ce mi-ar recomanda doctorul siropuri neadecvate varstei copilului meu? Au devenit intre timp permise?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ai grija ca Eurespalul da reactii adverse grave.
Cel mai indicat ar fi sa consulti un alt medic.
Eventual poti cere sfatul medicilor de la spitalul de urgenta pediatric.
Poti sunaa si la 112 sa ceri sfaturi.
Eurespal se da la copilasii peste 2 ani.
O zi buna si cere sfaturi avizate!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sub nici o formă, NU se dă Sirop Eurespal la copii sub 2 ani deoarece conţine fenspiridă - care este contraindicată la copii cu vârsta sub 2 ani :
http://www.anm.ro/.......11.08.pdf

La fel şi în cazul Siropului Herbion Iedera - "Utilizarea la copiii cu vârsta sub 2 ani este contraindicată" - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.krka.ro/......r__PIL.pdf

Probabil ai dus copilul la medicul de familie, în loc să-l duci la medicul PEDIATRU :(
Îţi recomand să NU dai copilului aceste siropuri şi să-l duci la un consult la medicul PEDIATRU!

Toate cele bune!

| K0sti a răspuns:

Intreaba doctorul, asta nu e loc pentru asemenea intrebari...
Ai vazut ca exista doctori pe TPU...aoleu...cap aveti, minte va mai trebuie!

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu nu as risca.Ori te intorci din nou la medic, ori ceri si alte pareri, de la alti medici.

| MissADEEL a răspuns:

O situație similară e și într-un alt domeniu, la psihiatrie.
Pe prospect scrie că medicamentele respective se administrează doar celor peste 18 ani, însă se prescriu la greu și adolescenților și nu numai, în cazuri mai grave.
Nu uita că doctorii sunt specialiști, știu mai multe decât noi, cei care avem alte meserii/ocupații și stiu și să ajusteze dozele astfel încât să nu fie nocive sau ineficiente.
Părerea mea nu diferă față de a acelora care ți-au răspuns aici. Dacă ești de părere că medicul ți-a recomandat ceva neadecvat, cere părerea și altuia. Sau căutați o alternativă împreună cu cel la care mergi în prezent.
Pe TPU poate răspunde ORICINE! Cum spune și în textul scris cu roșu, răspunsurile noastre sunt doar niște sugestii, nu niște decizii pe care le luăm pentru copilul tău.

| DanielCD a răspuns:

Daca nu ai incredere in medicul respectiv, cum ai putea sa ai incredere in ceea ce raspunde lumea pe aici! Daca totusi ai suspiciuni, consulta un al medic! Pana la urma e sanatatea copilului tau, nu o lasa pe mana unor raspunsuri de la TPU! Bafta

| Sociomaniac a răspuns:

Situatia ta e ca o sabie cu doua taisuri... Eu personal nu i-as administra aceste medicamente. cine stie, poate situatia se agraveaza. Incearca cu leacuri babesti, sau incearca la alt medic. Sper sa se faca bine! :*

| Coradrian a răspuns:

Presupun ca din lipsa de cunostinte despre produsele farmaceutice noi in domeniu, poate si varsta medicului in sensul ca este mai in varsta si e comod sa citeasca despre produsele noi, dar ce e mai important de discutat despre subiectul postat, mie mi se pare inconstienta din partea medicului prin recomandarea acestor medicamente care sunt recomandate strict dupa varsta de 2 ani.