| LasleaIoan1972 a întrebat:

Am un bebe de 2 luni care are gaze la burtica si plange, folosim nan1 optipro si laptele mamei.
Ce recomandati sa se diminueze gazele sau sa dispara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Consultati pediatrul copilului dvs si acesta va v-a da raspunsul corect. Mai ales ca este vorba de o vietate si nu o papusa din plastic.

| LasleaIoan1972 explică (pentru MihaelaDart):

Medicii cam habar nu au cand baiatu meu era tot galben mi-a zis sa mai stau 1 saptamana sa vedem ce se intampla, verdict de medic

| MihaelaDart a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Nu trebuie sa ii incadrezi pe toti in aceeasi oala! Nu ti-a placut unul, consulta altul. Desi nu gasesti rezolvarile pe TPU pentru tratarea si hranirea bebelusului!

| sierra1 a răspuns:

Ințelegem să ceri recomandări pentru lustruirea cizmelor de la cizmari dar tratament pentru propriul COPIL tot de la cizmari și online, asta e impardonabil.

N-as vrea să fiu copilul tău!

| Yuoia a răspuns:

Ioane, Ioane, daca mama e tanara si nepriceputa, macar tu fii barbat cu capul pe umeri si cheama pediatrul care se ocupa de copil. Si nu lasa pe luni. Suna-l azi. Copilul sufera, nu poate rabda ca un adult.

| Meme10Meme a răspuns:

Daca omenirea a ajuns la stadiul in care sa ceara sfaturi de diminuare a gazelor de bebelus nu mai este vreo speranta=[

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu suni pediatrul? Ai încredere mai mare in noi decât in pediatrul copilului?

| Dandinelle a răspuns:

Doctorul ți-ar spune că e normal sa aibă gaze la vârsta asta și ți-ar face niste recomandări.
Pentru că ești pe TPU te-ntreb de ce folosește mama nan1 când produce lăptic?

| LasleaIoan1972 explică (pentru Dandinelle):

Doctorul mi-a scos copilul din maternitate cu icter avansat si am ajuns la urgente si internat si la clinica i au invinetit mana ca nu i gaseau vena, astia sunt doctorii, iar doctorita de familie il vede ca e galben la fata si zice sa mai stam 1 saptamana acasa, ca sa moara? astia sunt doctorii de care zici? mai bine lipsa.era ok sa fi cumparat o lampa de ultraviolete si sa fi pus bebe asa scapa de icter si de doctorii incapabili

| LasleaIoan1972 explică (pentru Dandinelle):

Pentru a scapa de icter este mai bun laptele praf de aceea, oricum bea si de la mama

| Dandinelle a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Și tot doctorii ți-au spus că așa scapă de icter? Doar întreb, nu dau cu parul.
Iar acum după ce a trecut de perioada aia frivolă de prima săptămână nu înțeleg de ce mai dați lapte praf. In toate cărțile scrie că e de așteptat ca bebelușul sa facă colici in perioada 1-4 luni mai ales cei hrăniți cu formula de genul. Oricum aratati-i dragoste, compasiune și calm. Colicii dor incercati să-l /s-o faceti sa râgâie dar nu zgâlțâit bebelusul, masaj la burtica ușurel cu ulei sau crema de galbenele, băiță călduță și ținut călduț la stomacel- nu puneți ceva fierbinte pe bebeluș in nici un caz. Iar dacă nu va convine medicul pe care-l aveți căutați altul. Există și medici capabili, chiar mai buni decat TPU

| LasleaIoan1972 explică (pentru Dandinelle):

Perioada aia de care zici, ei netratand icteru la inceput si acum persista dupa 2 luni, mergem la clinica sa i faca mana poligon sa i ia sange sa faca analize, dar cum nu sunt doctori competenti nu ai vrea sa vezi cum cauta o vena ca incepatorii

| Dandinelle a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Mergeți la un medic pediatru mai competent pentru asta.
Până și pe google găsești informații mai clare despre colici. Eu am scris mai sus "tratamente naturiste" propuse de o moașă

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Omule tu stai sa te justifici în fața unor persoane necunoscute pentru faptul ca ai cerut un sfat? Nu trebuie sa te justifici în fata nimănui! Și eu am ajuns la disperare când îl aveam pe cel mic! Plângea încontinuu de dureri, am fost la doctor, am chemat salvarea, am chemat și de la privat și de la ce vrei tu și toți spuneau ca nu are nimic, ii trece. Dar copilul urla de dureri. Am fost la farmacie sa cer sfatul farmacistului cum scrie pe toate geamurile farmaciei și pe unde se mai poate scrie și drept răspuns am primit "ce ma întrebi pe mine?!". În fine. Chestii și chestii. După cum ți-am spus și mai sus, am folosit espumisan de când era bebeluș. Întrebi farmacista câte picături ar trebui sa ii dai.
Sănătate!

| LasleaIoan1972 explică (pentru AndreeaDeea221998):

Folosim si espumisan, multumim sanatate si sa auzim de bine

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Espumisan! Credeți-mă este sfânt! Și fratele meu când era mic avea probleme groaznice! Luați picături de la farmacie, va spun sigur ca o sa va ajute!