| alex495 a întrebat:

Am un chist sebaceu in spatele urechii, cum sa scap de el? Sa l sparg? Are o saptamana si tot n a disparut. Nu ma doare dar arata naspa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Chisturile sebacee nu prea dispar de la sine. Trebuie sa mergi cu programare intr-o policlinica si sa ti-l scoata un medic chirurg. Pentru ca la o astfel de interventie nu e atat de important sa storci chistul cat sa scoti capsula in care e acel puroi. Daca nu scoti acea capsula chistul o sa se faca din nou si de data asta si mai mare si e posibil sa se si infecteze, asa ca fara medic nu prea ai ce sa-i faci.

| Jrr_Klaudiu_1995 a răspuns:

Sparge-l sau pune gheata peste el.

| Ovi83 a răspuns:

NU il sparge! Orice chist este o tumoare benigna care poate deveni maligna (stii ce inseamna aia...cancer).
Recomandarea mea foarte calduroasa, e sa te duci la medicul de familie dupa o trimitere pentru chirurgie (sau dermatologie, depinde de medic). Am avut si eu un chist sebaceu la umar in 2008 si mi l-a extirpat in 15 minute. Anestezie locala, nu in coloana, nu altceva. Scapi repede si fara riscuri.

| alex495 explică (pentru Ovi83):

S-a mai retras la mine, am vazut pe internet ca l a spart si a iesit acel puroi si gata. La mine nici mot nu a facut, am dat cu spirt si nimic

| Ovi83 a răspuns (pentru alex495):

Daca l-a spart, nu cred ca era chist, ci ceva gen furuncul (un "cos" mai mare). Si eu am incercat sa sparg chistul fiindca nu stiam ce e, si pe langa ca nu iesea nimic, s-a si umflat si mi-a amortit umarul de tot. Eu zic sa-l monitorizezi si daca ai dubii, cel mai sigur e sa vezi un medic. Orice cicatrice, chist, etc., are potential de a deveni tumoare maligna. Orice medic iti va spune treaba asta.

| alex495 explică (pentru Ovi83):

Eu am in spatele lobului, fetita are pe lobul urechii http://www.kanald.ro/......54446.html