| ihaterain a întrebat:

Am un coleg care fumeaza de cateva luni 2 pachete de tigari pe zi. Ce credeti ca se va intampla cu el daca nu renunta? nici macar nu mai poate...este dependent ar fuma non-stop (p. s. are de abia 13 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

La 20 de ani va avea cancer la plamani!

Elianna
| Elianna a răspuns:

@kongeriket:bravo tie, dar nu zi hop pana n-ai sarit parleazul! Ia du-te tu la un contol si vezi ce frumosi sunt plamanii tai! Ceasul a inceput sa ticaie...si numaratoarea inversa a inceput! Nu numai de cancer este vorba ci si de alte boli care ta fac sa respiri ca pestele pe uscat, ca plamanii sunt colmatati cu nicotina, gudroane si alte produse toxice si cancerigene.Si sa stii ca chiar mananc bors, am facut o ciorba de perisoare cu bors! Sunt de acord ca fiecare organism reactioneaza diferit si exemplul din familie cu tatal tau este nefericit.Imbata-te tu cu apa rece ca organismul tau este special si nu o sa patesti nimic.Pana o data! Si inca ceva:ceea ce scrie cu litere negre si mari pe pachetele de tigari, eu am scris, sau mananca toata lumea bors?!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca nu renunta la fumat o sa fie vai de el mai tarziu, un vecin de 18 ani si-a facut plamanii zob, sta mereu prin spital, acum a renuntat dar arata ca un cadavru.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Trebuie ajutat de parinti. E prea mic sa se descurce cu dependenta de nicotina, daca e totusi adevarata si nu e cumva teribilism. Isi compromite sanatatea definitiv, depinde de organism cand va ceda, poate sa se imbolnaveasca intr-un an sau in 40. El oricum nu-si da seama ce face pana nu va ajunge la nici 30 ani cu organismul unui om de 70. Ar trebui sa afle parintii lui si sa il ajute.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

@kongeriket - atunci asculta-ma pe mine, pentru ca sunt fumator de 17-18 ani, am avut si eu 21 si acum 2-3 ani inca judecam la fel ca tine. Nicotina e un drog permis din trei motive:
1. este un stimulent care nu-ti altereaza luciditatea si nu are efecte atat de vizibile in primii ani ( nu ajungi sa furi, nu devii violent din cauza lui )
2. pe langa 1) a fost introdus in societate cu sute de ani in urma si sustinut de persoane influente, si a fost acceptat de atunci
3. prin impozite enorme statul castiga foarte mult in detrimentul sanatatii oamenilor
Depinde de organism, unii cedeaza mai devreme, altii mai tarziu. Tu esti inca prea tanar sa constientizezi ca esti sclavul unui drog. Daca vrei sa vezi ce a facut din tine fumatul, ia o pauza de trei saptamani, si nu te amagi cu scuza ca-ti place, si dependentului de heroina ii place o bila dar tu poti sta linistit si fara ea. Parerea ta o fi sincera, dar pespectiva ta nu e obiectiva. Fumatul de tutun e o povara, si tu vorbesti deja orbit de dependenta. Stiu cum e, doar sunt si eu in aceeasi situatie. Diferenta e ca am inteles. Daca vrei sa te convingi singur, fa un test: alege orice altceva ce-ti place sa faci, si inlocuieste tigara cu acel lucru. O sa simti adictia de nicotina cum te fierbe. Si inca ceva, zici ca iti place si stii ca iti face rau dar o faci pe riscul tau? Simplu de zis cand esti sanatos si dependent. Daca n-ai fi fumat pana acum si ai vedea filmuletul asta, oare ti-ai aprinde imediat o tigara sa vezi daca-ti place? http://www.youtube.com/watch?v=-DbFBu_I_lA
Pana nu-ti dai seama ca esti bolnav nu vei incerca sa te vindeci. Si in general nici tu sa n-asculti de parerea cuiva dependent de un drog, nu e asa sincera cum pare.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Uite, anelaubed mănâncă borş pentru că eu sunt dovada vie că nu e aşa.
Eu m-am apucat de fumat pe la 13 ani şi fumez în jur de două pachete încă de atunci şi am aproape 21 de ani şi nu am nimic. (de asemenea şi tatăl meu s-a apucat la 12 ani şi are 57 şi nu are nimic)
Totuşi, depinde de organism. Nu toate funcţionează la fel pentru toţi.
Ideea e în felul următor: Noi fumătorii ştim că dăunează dar e STRICT ALEGEREA NOASTRĂ şi în general, să ştii, fumătorii urăsc la maximum când cineva încearcă să le impună punctul lor de vedere.
Depinde acum şi cât de "pasional", ca să zic aşa, fumează. Dacă fumează doar din teribilism, că e mai "cool" aşa... le va rări cu timpul. (poate chiar se va şi lăsa)
Cert este că trebuie lăsat în pace şi nu bătut la cap. Părerea mea sinceră.

Succes.

| johnny_1840 a răspuns:

Pai daca, continua asa, pe la 30 ani o sa faca cancer in gat si numeroase boli de inima pe la 25 ani.

| caramelO a răspuns:

Eu stiu ca sunt foarte buni plasturii de la nicorette cunosc persoane care i-au folosit si atata timp cat sunt lipiti de piele pur si simplu nu mai poti si nici nu iti mai doresti sa fumezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mo sincer ar trebui sa fumeze in fiecare zii cu o tzigare mai putin la fiecare 3 zile ...si poate reuseshte sa ajunga la cateva tzigari pe zi... dar oricum ar trebui sa fac un control la plamani sad

| Darwin05 a răspuns:

Daca apuca 20 de ani e un miracol. Cu parere de rau o spun, tot mai multi copii in ziua de azi dau o avere pe tigari si ce-i mai rau este ca-si strica sanatatea. Educatia proasta data de parinti si anturajul. O replica celebra la copii din ziua de azi " daca toti fumeaza, hai sa fumez si eu sa nu par mai prost ". Toti fumeaza doar ca sa para mai interesanti, ca doar ei nu au greutati acasa, nu au copii care sa le dea mancare, nu au datorii s. a. m. d. Eu am 19 ani si nu am pus niciodata o tigara in gura.