| anonim_4396 a întrebat:

Am un cos in carne, in zona inghinala de mai bine de un an. Orice i-as face nu trece, mereu face puroi dupa o saptamana, apoi se inchide iar.
Am fost la ginecolog si mi-a zis sa pun betadina ptc trece insa NU trece.Stiu ca este din cauza epilatului cu bigul, altceva nu folosesc, insa nu pot scoate acel fir de par.
Cred ca este nevoie de interventie chirurgicala. Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, o sa ma abonez la discutie daca nu te superi.
Eu l-am lasat asa, da-l in colo laughing deocamdata

| Iote a răspuns:

Nu e din cauza epilatului. Acolo transpiri mult. La incheieturi in general nu se face aerisire. Trebuie o igiena severa. Cu sapun si un burete aspru la fiecare dus de seara, ai incercat? Pe urma, poti pune si betadina.

| 2EXA a răspuns (pentru Iote):

Fac zilnic dus, mereu ma spal, am incercat de toate...Mereu apare.

| Iote a răspuns (pentru 2EXA):

Te speli, o, dar te freci bine cu sapun (sapun clasic, nu geluri de dus) in zona inghinala?

| romeo78 a răspuns:

Mergeți la un medic specialist chirurg și discutați despre această problemă.
Se poate face o mică intervenție chirurgicală sub anestezie locală pe loc.
Sănătate!

| 2EXA a răspuns (pentru Iote):

Da, deci nu este o problema igiena.

| alina2k18 a răspuns (pentru romeo78):

Nu tine de chirurgie ci de dermatologie.

| 2EXA a răspuns (pentru alina2k18):

Daca microbul se afla la radacina firului de par care continua sa creasca atunci cred ca trebuie interventie chirurgicala.

| alina2k18 a răspuns (pentru 2EXA):

Pai la dermato exista si chirurgie, ei nu se ocupa doar de partea clinicawinking. Si la tine e vorba de foliculita/abces cutanat. Nu recomanda nici un doctor interventie chirurgicala la asa ceva, e o punguta cu puroi acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Indicat ar fi sa mergi pe un tratament si daca chiar este necesar sa apelezi la o interventie chirurgicala. Mergi la dermatolog sa te vada si sa iti dea un tratament.

Eu recomand fucidin ( Este antibiotic. Fii atenta sa nu iei Fucidin H, acela contine cortizon ) pentru puroi si BHA pentru reducerea inflamatiei si exfoliere. BHA-ul patrunde in pori si ii curata. Eu doar BHA-ul il folosesc in astfel de situatii, chiar daca am puroi, in cateva zile cosul se vindeca si pot sa extrag firul de par.
https://www.paulaschoice.ro/......ent-2-bha/